Prima Casă vs Credit Ipotecar. Care este cea mai bună variantă pentru achiziţia unei locuinţe

Potrivit specialiştilor, faţă de anii trecuţi sunt tot mai puţine cereri pentru programul "Prima casă". Principala cauză ar fi că băncile au oferte proprii de credite ipotecare, la costuri similare. Marele avantaj la programul „Prima Casă" rămâne în continuare avansul mic, de 5%.
Alina Costache
26 feb. 2020, 15:25
Prima Casă vs Credit Ipotecar. Care este cea mai bună variantă pentru achiziţia unei locuinţe

Băncile au început deja să primească primele dosare pentru Prima Casă, după ce Ministerul Finanţelor a anunţat că începe să distribuie cele 2 miliarde de lei alocate programului.

„Dacă mergem pe media pieţei, estimez la 20 de mii de dosare de prima casă, anul trecut nu s-au terminat fondurile, a fost primul an în care nu a fost presiune asupră nivelului fondurilor, automat ne aşteptam ca şi anul acesta să fie bani pe toată perioada anului”, spune Dragoș Nichifor, broker credite, potrivit incont.stirileprotv.ro.

Condiţiile de acordare a creditelor prin programul „Prima Casă” au rămas aproape la fel ca în 2009. De atunci şi până acum, au fost date 260 de mii de credite.

Ce trebuie să ştii despre programul Prima casă

Nu sunt limitări legate de vârstă şi de venit. Plafonul însă a rămas acelaşi, de 66.500 de euro, iar avansul – 5%. Pot aplica la acest program cei care nu au deja o locuinţă mai mare de 50 de metri pătraţi.
 „Cererea nu mai este aşa de mare pentru prima casă cum vedeam în anii trecuţi când se epuizam fondurile în primele 3 luni. Acum cererea vine din partea celor cu venituri micuţe şi nu-şi permit un avans că la un credit ipotecar.”, spune Andreea Pietroșanu, specialist financiar.

Prima casă vs Credit Ipotecar

La un credit Prima Casă, de 250 de mii de lei, echivalentul a 52 mii de euro, avansul minim este de 5%, iar rata ajunge să fie 1.240 de lei. În schimb, la un credit ipotecar standard, de aceeaşi valoare, avansul minim cerut este mult mai mare, adică 15%, iar rata lunară este de 1.330 de lei. Aşadar, plătiţi cu 90 de lei mai mult decât la Prima Casă.

În acest an au intrat în programul Prima Casă 14 bănci: BRD-GSG, BCR, Banca Transilvania, CEC Bank, ING Bank, Raiffeisen Bank, OTP Bank, Banca Românească, Unicredit Bank, Garanti Bank, First Bank, Marfin Bank, Leumi Bank şi Intesa Sanpaolo Bank.

Citeşte şi Noi beneficii pentru poliţiştii din penitenciare. Statul le oferă bani pentru un credit la casă

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Wanda Nara, șocată de hotărârea luată de o judecătoare în procesul cu Mauro Icardi. Prezentatoarea nu se aștepta la așa ceva
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Cum arată și cu ce se ocupă fiica cea mare a lui Cabral. Inoke Ibacka se întreține singură la 23 de ani
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți