Prima persoană muşcată de căpuşă a murit la Sibiu

Rudy Kamla, fost jurnalist de etnie germană, este primul sibian care a murit, luni, în urma mai multor complicaţii, printre care paralizie şi orbire, după o înţepătură de căpuşă, informează sibiu.net. Victima a fost muşcată de căpuşă în urmă cu patru ani.
Romania TV
14 mai 2012, 20:18
Prima persoană muşcată de căpuşă a murit la Sibiu

Şefa Secţiei de Boli Infecţioase din Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Sibiu, dr. Victora Bîrluţiu, a declarat că „înţepătura de căpuşă care provoacă boala Lyme poate duce la complicaţii neurologice, dovadă un pădurar sibian care a paralizat în urmă cu trei ani, dar şi la deces”.

În judeţul Sibiu sunt cei mai mulţi bolnavi înţepaţi de căpuşe şi cu boala Lyme din ţară. De la începutul anului, 287 de sibieni s-au dus la spital, cu muşcătură de căpuşă, a precizat Decebal Todăriţă, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic Judeţean Sibiu.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Bogdan Baratky, concluzie amară pentru jucătorul Rapidului după „Primvs Derby”: „Cu lotul valid, va fi greu să îl mai regăsim titular”
Capital.ro
Regulă la bloc în 2026. Proprietarii nu pot refuza. Sunt obligați chiar dacă nu sunt de acord cu aceste lucrări
Playtech.ro
Costurile ascunse ale panourilor fotovoltaice. Ce mai poți plăti după instalare și cât rezistă invertorul
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat