Prima recoltă de roșii de Matca a ajuns în piață! Cât costă un kilogram

Legumicultorii din Matca au scos prima recoltă de roșii de anul acesta! Pentru că sunt primele roade din acest sezon, desigur că și prețul este unul pe măsură. Vezi mai jos toate detaliile.
Alina Costache
23 apr. 2024, 22:16
Prima recoltă de roșii de Matca a ajuns în piață! Cât costă un kilogram

Legumicultorii din Matca au scos la vânzare prima recoltă de roşii din 2024. Cum sunt primele roade din acest sezon, prețul este unul pe măsură.

Citește și Cât costă roșiile românești în piețe. Aceste alimente banale au devenit de lux, nu orice român își mai permite

Kilogramul de roşii pleacă din solarii cu 20 de lei, ceea ce înseamnă că la tarabă vor costa şi cu 15 lei mai mult.

„La trufandale stăm bine, muncă multă, chin mult. Preț mai mare într-adevăr, după muncă și răsplată”, a declarat Marin Gheorghe – primar Matca.

Desigur, prețul este influenţat de pagubele pe care le-au suferit fermierii din cauza vântului care le-a distrus solariile, dar şi de vreme.

„Anul agricol a început după vreme, așa și așa, să sperăm că se îndreaptă. Au fost niște probleme”, spune un fermier.

”O recoltă frumoasă”

Astfel, un kilogram de roşii poate ajunge să coste şi dublu odată ajunse pe tarabele din piaţă, în timp ce un kilogram de castraveți costă în jur de 8 lei.

„E o recoltă frumoasă, bună, din punctul de vedere al aspectului și calității”, a mai spus Marin Gheorghe, primar Matca, conform Antena3.ro.

Preţul mare de la tarabă, însă, nu este mereu dat de producătorul de legume.

Te-ar putea interesa și Consumați roșii în fiecare zi? Dacă aveți aceste simptome, mergeți de urgență la medic

Agricultorii susţin că preţurile legumelor vor fi mai mici după perioada sărbătorilor.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Groenlanda e doar vârful iceberg-ului! Două românce din Danemarca relatează ce temeri au oamenii, dincolo de ”furia lui Trump”: „Sunt vremuri nesigure”
Capital.ro
Elena Udrea nu poate fi mai mândră de atât. Imaginea senzațională cu fiica sa a atras imediat sute de reacții: Războinica mea!
Playtech.ro
Când ai voie să depășești o căruță pe linie continuă, când se lasă cu supendarea permisului și amendă
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine primește averea lăsată în urmă de Rodica Stănoiu, fosta ministră a Justiției. Moștenitorul dobândește inclusiv locul de veci
iamsport.ro
Bölöni l-a făcut praf și pe fostul selecționer al României: ”Săracul era bâtă!”. Fostul jucător de la Dinamo a intervenit: ”Puteai să rămâi în străinătate!”
MediaFlux
ANAF a început să facă controale la posesorii de mașini. Diferențe mari între venituri și valoarea autovehiculelor
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend