Primar PSD, şantajat cu publicarea unor articole defăimătoare pe Facebook

Marian Păun, un primar din Dâmboviţa,  a fost şantajat cu publicarea unor articole defăimătoare pe Facebook. Poliţia a organizat un flagrant în urma căruia a fost prins un bărbat din localitatea Ciocăneşti. 
Romania TV
12 feb. 2020, 19:40
Primar PSD, şantajat cu publicarea unor articole defăimătoare pe Facebook

Conform unor surse judiciare, cel şantajat este primarul localităţii Ciocăneşti, Marian Păun, de la PSD. El a intrat în atenția presei în 2007, când a trimis o altă persoană să susțină proba de Limba și Literatura Română, din sesiunea de toamna a bacalaureatului, în locul său, când avea 50 de ani. Ulterior, în 2016, casa edilului a fost spartă de hoții care i-au furat aurul și banii. Zis „Iepure”, Marian Păun este primar din 2004 și este unul dintre cei mai bogați edili din Dâmbovița.

„Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale au documentat activitatea infracţională a unui bărbat din comuna Ciocăneşti, sat Decindea, bănuit de comiterea infracţiunii de şantaj. Cel în cauză a fost surprins, pe parcursul acestei zile, în flagrant delict, pe raza localităţii Ciocăneşti, în timp ce ar fi pretins şi primit 3.000 de lei de la persoana vătămată”, precizează IPJ Dâmboviţa.

La activitate au participat procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Răcari. Totodată, activitatea a beneficiat de suportul de specialitate al Direcţiei Operaţiuni Speciale din cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române.

„În urma cercetărilor efectuate, poliţiştii au stabilit că bărbatul, la data de 7 februarie a.c., ar fi ameninţat persoana vătămată cu publicarea mai multor articole defăimătoare pe o reţea de socializare, dacă nu va primi 32.000 de lei. De asemenea, în schimbul banilor bănuitul ar fi trebuit să renunţe la toate plângerile făcute”, mai informează IPJ Dâmboviţa.

Poliţiştii desfăşoară în continuare activităţi de cercetare sub coordonarea şi supravegherea procurorului de caz, urmând ca bănuitul să fie reţinut pentru 24 de ore.

Citeşte şi Rareş Bogdan, despre candidatura la Primăria Capitalei. „Nu candidez. Gabriela Firea trebuie îndepărată obligatoriu”

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Ce cadou de peste 1,3 milioane de dolari i-a făcut Cristi Borcea fiicei sale: ”I-am luat la Hollywood, pe plajă”
Capital.ro
Amenințare directă din Rusia după atacul din Galați! Dmitri Medvedev: „Acest lucru se va întâmpla în continuare”
Playtech.ro
Câţi bani pierd asistenţii medicali după noua lege a salarizării. Exemplu concret de calcul pentru sporuri
Adevarul
Majoritatea ucrainenilor susțin trimiterea de trupe pentru a apăra Polonia, țările baltice și Republica Moldova în cazul unei agresiuni ruse
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Mihai Stoica a pus mâna pe telefon și i-a chemat pe jucători să semneze cu FCSB: ”Gata, e rezolvat tot!”
MediaFlux
Mariana Bitang, de nerecunoscut! Doamna de Aur a gimnasticii românești, tunsă scurt, alături de Octavian Bellu prin Herăstrău FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți