Primăria Sectorului 2 cere retragerea autorizaţiei de funcţionare a firmei de pază Bronec

Primăria Sectorului 2 cere retragerea autorizaţiei de funcţionare a firmei de pază Bronec, după ce mai mulţi agenţi ai acesteia ar fi încercat să blocheze montarea pe domeniul public a unui tunel de protecţie pentru pietoni, necesar începerii lucrărilor de reabilitare a unui bloc.
Romania TV
14 iun. 2013, 12:36
Primăria Sectorului 2 cere retragerea autorizaţiei de funcţionare a firmei de pază Bronec

Potrivit reprezentanţilor Primăriei Sectorului 2, aproape 30 de agenţi de pază ai societăţii de pază Bronec International Company au încercat, vineri dimineaţă, să blocheze montarea pe domeniul public a unui tunel de protecţie din schelă pentru pietoni necesar pentru începerea lucrărilor de reabilitare termică a blocului ALMO numărul, 3 situat pe Şoseaua Mihai Bravu numerele 1- 3, la parterul căruia se află complexul comercial Bucur Obor.

„Încă de la primele ore ale dimineţii, muncitorii firmei de construcţii au fost împiedicaţi să-şi desfăşoare activitatea de către agenţii de pază care, printr-o desfăşurare impresionantă de forţă în jurul lor şi a utilajelor, au creat o stare de tensiune maximă, intimidarea vizând inclusiv forţele de ordine prezente la faţa locului”, se arată într-un comunicat de vineri al Primăriei Sectorului 2.

Potrivit sursei citate, lucrarea de reabilitare termică a blocului ALMO numărul 3 a fost câştigată prin licitaţie publică de către o firmă de construcţii care a primit ordinul de începere a lucrărilor din partea autorităţii locale a Sectorului 2 încă din 15 martie, „însă a fost împiedicată în mod ilegal şi repetat” să demareze operaţiunile.

Reprezentanţii primăriei de sector precizează că, deoarece lucrările de reabilitare termică se vor executa la înălţimea blocului de zece etaje cu ajutorul nacelelor, procedurile prevăd montarea pe trotuarul aferent domeniului public a unui tunel de protecţie pentru pietoni, astfel încât să fie prevenite eventuale accidente.

„În mod ilegal şi nejustificat, administraţia SC Bucur Obor SA a încercat să împiedice montarea pe domeniul public a tunelului de protecţie din schele pentru pietoni, desfăşurând o adevărată acţiune de forţă a agenţilor de pază de la SC Bronec International Company SRL, cu care are contract de prestări servicii în interiorul magazinului”, se mai arată în comunicat.

Potrivit surse citate, după intervenţia poliţiştilor locali, a celor de la Poliţia Capitalei şi a jandarmilor, muncitorii au început montarea pe domeniul public a tunelului de protecţie.

Reprezentanţii primăriei precizează că mai mulţi agenţi ai firmei de pază au fost legitimaţi de către poliţişti şi jandarmi, iar „împotriva lor şi a conducerii acestei firme vor fi dispuse măsurile legale”.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Kennedy Boateng, anunţ despre prelungirea contractului cu Dinamo: “Cei din club îmi ştiu valoarea! Iubesc să joc aici”
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
Vine gerul cu adevărat! Prognoza meteo pentru Crăciun şi Revelion s-a schimbat, meteorologii au greşit
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani, care mergea în vizită la bunica sa din Suceava, și-a pierdut viața după ce a intrat violent într-un autoturism
iamsport.ro
Susține că legenda Stelei își turna colegii la conducere: ”Ai și fitiliști într-o echipă! Nu a văzut unul vreodată o cafea sau o ciungă de la el”
MediaFlux
Fierbere în Coaliție după moțiunea împotriva ministrului Mediului. Kelemen Hunor: ”Coaliția pare nefuncțională”
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde