Primarul a interzis bârfele. Cine nu va respecta legea riscă amendă şi muncă în folosul comunităţii

Locuitorii din orasul filipinez Binalonan risca sa fie amendati si obligati sa presteze munca in folosul comunitatii pentru... barfa. Decizia ii apartine primarului Ramon Guico si vine in contextul in care putem vorbi de un fenomen cu consecinte serioase care afecteaza mica localitate, situata la nord de capitala Manila.
Filip Stan
02 mai 2019, 05:42
Primarul a interzis bârfele. Cine nu va respecta legea riscă amendă şi muncă în folosul comunităţii

Se pare ca vara locuitorii au obiceiul sa se adaposteasca de arsita sub coroanele arborilor si sa se dedea la irezistibila activitate de a povesti intamplari despre vecinii lor si de a recepta si raspandi zvonuri despre scandalurile financiare si sentimentale din localitate. Cam ca peste tot unde exista comunitati umane, am putea spune.

Insa in Binalonan se ajunge de multe ori la dispute serioase, fiind nevoie de interventia consiliului local pentru aplanarea situatiei. „Sunt mai multe tipuri de barfe, insa cele mai raspandite cazuri aici sunt despre conflicte legate de proprietate, bani, relatii si altele asemanatoare. Aceasta ordonanta este pentru a le aminti oamenilor ca tot ceea ce spunem este responsabilitatea noastra ca indivizi si ca locuitori ai orasului. Vrem sa aratam ca orase ca Binalonan au oameni buni, ca sunt un loc bun si sigur in care sa stai”, a spus Guico pentru The Guardian.

Clevetitorii aflati la prima abatere risca o amenda de 200 de peso filipinezi (vreo 16 lei) si trei ore de munca in folosul comunitatii, care presupune activitati precum strangerea gunoaiele de pe marginea drumului.

Daca mai cedeaza si pe viitor tentatiei, amenda poate depasi 80 de lei si vor fi obligati sa presteze opt ore de munca in folosul comunitatii.

Potrivit primarului, nu este vorba de restrictionarea libertatii de exprimare, ci de o masura care sa descurajeze defaimarea, iar cauza este sprijinita si de locuitorii insisi.

Interdictia de a barfi a fost introdusa la inceput doar intr-un cartier, dar a fost extinsa ca urmare a succesului cunoscut.

„Este modul nostru de a imbunatati calitatea vietii in oras. Un oras fara barfa este mai productiv, pentru ca eu cred ca oamenii au lucruri mai bune de facut decat sa spuna lucruri negative despre altii”, a adaugat Guico.

Ca parte a planului de a crea un mediu civilizat, in opinia sa, in Binalonan, edilul a interzis si activitati de tip karaoke dupa ora 22:00.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Șocant! Soția fostului jucător al lui Dinamo, tăiată cu briceagul azi noapte în București! Femeia, urcată în ambulanță sub privirile Poliției. Exclusiv
Capital.ro
INSP avertizează: ,,Canicula poate pune viața în pericol” Recomandările pe care românii trebuie să le respecte în zilele cu temperaturi extreme
Playtech.ro
Cea mai scumpă greșeală făcută de românii cu credite la bănci. Poate dubla costul împrumutului
Adevarul
Cum arată fostul combinat Phoenix, mândria pierdută a Băii Mari. Coșul înalt de 350 de metri veghează peste zona interzisă
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
A dat lovitura cu un produs iubit de români. Afacerea în care își investește banii câștigați din fotbal
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?