Primarul Cherecheş, din nou în vizorul organizaţiilor internaţionale

Primarul din Baia Mare a ajuns din nou în atenţia organizaţiilor care apără romii. Ziele trecute, Cătălin Cherecheş a somat 30 de familii de romi să îşi părăseacă locuinţele improvizate, transmite România TV.
Romania TV
08 aug. 2013, 06:59
Primarul Cherecheş, din nou în vizorul organizaţiilor internaţionale

Apărătorii romilor susţin însă că mutarea ar fi abuzivă. Primarul a mai fost implicat în scandaluri şi atunci când a mutat mai multe familii de romi într-un fost laborator chimic din Baia Mare.

Amnisty Internaţional s-a autosesizat după ce mai mulţi romi din zona Craica au reclamat că vor fi evacuate abuziv. 30 de familii au primit acte oficiale, iar 15 case construite ilegal au fost deja dărâmate.

Cătălin Cherecheş a fost acuzat în trecut pentru faptul că a mutat mai multe familii de romi, precum şi pentru faptul că a ridicat un zid la marginea zonei locuite de către aceştia.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Topul select în care se află Mihai Toma de la FCSB: la doar un loc în spatele celebrului Lamine Yamal!
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. Un mare cântăreț s-a stins prea devreme. Artistul era extrem de apreciat în întreaga țară
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu plăteşti impozitul pe casă, teren sau maşina: totul despre dobânzi şi penalităţi
Adevarul
Mărturiile părinților ai căror copii au ajuns în moarte cerebrală după intervenții chirurgicale la Spitalul Județean Constanța
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un infarct! Artista, internată de urgență la Spitalul Județean din Suceava
iamsport.ro
Prunea, sunat de UEFA după ce a comis-o cu Klopp! Ce i s-a spus ”foarte clar”
MediaFlux
Povestea lui Constantin Nottara, copilul teribil admis la 10 ani la Conservator. Fiul marelui actor a moștenit talentul de la … mamă
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend