Primarul din Iaşi, amendat pentru declaraţii rasiste cu 10.000 de lei. „Naţiuni coborâte din copac”

Primarul oraşului Iaşi, Mihai Chirica, a fost amendat de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) cu suma de 10.000 de lei, după ce  a declarat că „o să vină peste noi congolezii, somalezii, sirienii și alte națiuni care sunt coborâte din copac mai deunăzi și o să ne cucerească și o să ne devină șefi”.
Romania TV
29 ian. 2020, 16:54
Primarul din Iaşi, amendat pentru declaraţii rasiste cu 10.000 de lei.

Potrivit CNCD, afirmaţiile edilului reprezintă discriminare şi încalcă dreptul la demnitate. Decizia a fost luată cu unanimitate de voturi.

În septembrie anul trecut, pimarul din Iași, Mihai Chirica, s-a lansat, într-un interviu, într-o serie de teorii rasiste. Edilul a precizat că vine de la o discuție cu mai mulți academicieni, afirmând faptul că un copil ar trebui dus la şcoală cu forţa, adăugând faptul că dacă nu se investeşte în educaţie  „o să vină peste noi congolezii, somalezii, sirienii și alte națiuni care sunt coborâte din copac și o să ne cucerească și o să ne devină și șefi”.

Citeşte şi: Anchetă socială pentru cuplurile care îşi doresc să aibă copii! Ce condiţii rasiste trebuie să îndeplinească

De asemenea, cu o amendă de 10.000 de lei a fost sancţionat şi vicepreşedintele USR Botoşani Adiran Hobjilă, care a declarat în luna decembrie faptul că „romii trebuie scoși din Centrul Vechi”.

„Avem o soluție de a scoate romii din Centrul Vechi, reamenajăm totul. Oricât ne-ar costa, merită scoși romii din Centrul Vechi. Avem soluții. Prima dată trebuie curățenie și abia apoi poți face ceva acolo”, susţinea Adrian Hobjilă, la vremea respectivă.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
De unde lucrează Gabriela Cristea. Vedeta a recunoscut că nu îi place munca la birou
Fanatik.ro
Radu Mazăre, împărat în Madagascar. Are 60 de angajați și a renovat o școală: ”Vin la noi când li se îmbolnăvesc copiii”
Capital.ro
Călin Georgescu anunță finalul: Se apropie un uragan dezlănțuit care va șterge toată această nemernicie de 35 de ani
Playtech.ro
Cât costă vinul fiert, ciocolata caldă, micii şi sarmalele în Târgul de Crăciun din Craiova. Preţurile îi sperie pe turişti
Pachetul 2 de austeritate vine cu noutăți: datornicii la stat nu vor mai putea cumpăra mașini sau case, iar păcănelele ajung la mâna primarilor
wowbiz.ro
Mama fetiței de 2 ani care a murit la stomatolog, gest sfâșietor după ce nu a putut participa la înmormântare. Durere de nesuportat pentru cei doi părinți
Economica.net
Un nou magazin cu preţuri mici se deschide. 1.500 de produse sub 5 lei
kanald.ro
Momentul în care Sara a fost resuscitată, SURPRINS pe camerele de supraveghere! DECIZIA luată de anchetatori în privința imaginilor din momentul tragediei
iamsport.ro
Mircea Rednic, ofertat să revină în fotbalul românesc: ”Pot să antrenez acum”
MediaFlux
Vești bune! Se dau bani cadou, chiar înainte de sărbători!
stirilekanald.ro
Anunț de ultim moment pentru români! Breaking news
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume