Primarul din Suceava şi-a crescut salariul de la 6.000 de lei la peste 13.000 de lei

Ion Lungu, actualul primar al Sucevei, va avea începând cu luna iulie a anului în curs un salariu brut de 13.050 de lei. Înainte de noua lege a salarizării, edilul avea un salariu brut de 6.092 de lei.
Romania TV
03 aug. 2017, 05:44
Primarul din Suceava şi-a crescut salariul de la 6.000 de lei la peste 13.000 de lei

Conform noii grile de salarizare a Primăriei municipiului Suceava, aprobată într-o ședință extraordinară de către Consiliul Local, primarul va încasa cel mai mare salariu, de 13.050 lei brut. Viceprimarii Lucian Harșovischi și Marian Andronache vor încasa salarii de 11.600 de lei, iar remunerația pentru arhitectul șef și directorii din primărie se situează între 8.500 și 10.200 de lei. Șefii de serivicii și birouri vor încasa între 6.500 de lei și 7.500 de lei, în timp ce, în funcție de gradul profesional, consilierii și auditorii pot lua până la 4.500 de lei, iar referenții până la 2.800 de lei.

Polițiștii locali începători vor încasa un salariu începând cu 1.800 de lei, iar cei înaintați în grad pot ajunge până la 4.500 de lei. Cele mai mici remunerații vor fi încasate de personalul contractual angajat pe funcții de administrator, magaziner, paznic, îngrijitor, șofer, muncitor calificat și necalificat –între 1.800 și 2.500 de lei.

„Avem cheltuieli de salarii undeva la 30% din cheltuielile Primăriei, dar eu cred că în cadrul acestui fond de salarii putem să ne încadrăm cu noua Lege a salarizării”, a declarat primarul municipiului Suceava, Ion Lungu.

Fondul total al salariilor din cadrul Primăriei Suceava este de 2.800.000 de lei, iar salariul mediu brut al angajaților este de aproximativ 2.400 de lei. Instituția are 730 de persoane angajate.

Noua lege a salarizării, intrată în vigoare la 1 iulie 2017, le oferă primăriilor dreptul de a stabili salariile angajaților săi, precum și indemnizațiile consilierilor locali. Salariile maxime ale funcționarilor nu pot fi mai mari decât nivelul indemnizației viceprimarului.

CITEŞTE ŞI Salariile angajaţilor Primăriei Constanţa au fost majorate. Decebal Făgădău are o indemnizaţie lunară de 13.050 lei

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Cum a câștigat Dinamo pe Giulești și unde a pierdut Pancu duelul cu Campos. Cifrele Wyscout
Capital.ro
Cum își planifică românii vacanțele în funcție de generație. Diferențele dintre Gen Z, Millennials, Generația X și Baby Boomers
Playtech.ro
Topul celor mai scumpe cartiere din România. Un oraş ocupă opt poziții în top 10, prețurile au trecut de 5.500 de euro/mp
Adevarul
Farul, lumina care veghează de milenii drumul oamenilor mării: de la hangiul Toma Radicevic care ardea seu la farul genovez ridicat de englezi. Povestea simbolului vandalizat de sovietici
wowbiz.ro
Nepotul lui Mircea Rednic a murit cu câteva ore înainte de nuntă! Marius Totolici s-a stins în somn la doar 37 de ani. Ce a arătat autopsia?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă dronă a fost doborâtă pe teritoriul României. Ministrul Apărării a făcut anunțul
iamsport.ro
A fost descoperită comunicarea dintre un jucător important din România și mafia pariurilor: ”Mail direct!”
MediaFlux
Dispozitive medicale gratuite pentru pensionari. Procedura decontată prin CNAS în 2026
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat