Primarul din Vilnius, invitaţie CODIFICATĂ din partea ambasadorului rus. Ce i-a răspuns edilul lituanian

Primarul oraşului Vilnius, Remigijus Simasius, a fost invitat de ambasadorul rus să viziteze Crimeea. În replică, edilul a spus va pleca în peninsula anexată de Rusia doar la invitaţia Ucrainei.
Iulian Tudor
11 iul. 2015, 08:15
Primarul din Vilnius, invitaţie CODIFICATĂ din partea ambasadorului rus. Ce i-a răspuns edilul lituanian

Primarul din Vilnius a primit o invitaţie în Crimeea din partea ambasadorului rus, pentru a vizita Crimeea, teritoriu care a cerut, printr-un referendum nerecunoscut oficial de comunitatea internaţională, alipirea la Rusia.

„Între altele s-a auzit şi invitaţia: „Aţi fost vreodată în Crimeea? Vă invităm să vizitaţi şi să vedeţi dacă totul este bine”. „Înţeleg că în ea este codificat un mesaj foarte clar. Astfel de lucruri trebuie luate în serios„, a spus edilul capitalei Lituaniei.

Citeşte şi ONU discută cu uşile închise despre SITUAŢIA din CRIMEEA, la un an de la alipirea regiunii la Rusia

„A fost important să-i reamintesc că nu are niciun drept să facă invitaţii într-un teritoriu ocupat. Am avut un singur răspuns: Voi merge încă o dată în Crimeea, dar nu când voi primi invitaţie de la el, ci de la ambasadorul Ucrainei„, a delarat Remigijus Simasius. Primarul a adăugat că ambasadorul rus în Lituania a replicat că „în acest caz va trebui să aştepte mult, potrivit publika.md.

Citeşte şi Moscova, acţiuni provocatoare. Rusia vrea să conteste independenţa ţărilor baltice

I-am răspuns că sper că nu va trebui de aşteptat mult, dar dacă va trebui, voi aştepta„, a conchis primarul Vilniusuluim citat de Politolog.net.

Remigijus Simasius apare pe Twitter ţinând un tricou alb, cu inscripţia „Putin, tot ceea ce îţi trebuie ţie este DRAGOSTEA!”…

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Cine a fost cea mai tare femeie din fotbalul mondial. A condus clubul unuia dintre cei mai cunoscuți miliardari ai lumii: „Era de o eleganță rară”
Capital.ro
S-a stins un poet irepetabil al României. Cuvintele i-au fost flori care nu se ofilesc niciodată: Viaţa asta trece îngrozitor de repede
Playtech.ro
Motivul pentru care italienii pun un gălbenuș de ou în cafea. Se numeşte „cafeaua ţărănească” şi este un deliciu
Adevarul
Momentul în care Putin a fost redus la tăcere la începutul unui discurs adresat liderilor mondiali
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Maseuzele din Cluj, diagnosticate cu lepră, au avut zeci de clienţi. Printre aceștia s-au numărat chiar și artiști de la Untold
iamsport.ro
HALUCINANT! Ce apare în declarația de avere a Liei Savonea: peste 700.000 de euro în conturi și 3 salarii consistente
MediaFlux
Anunțul ANAF privind plata taxelor. Cine trebuie să achite și câți români au făcut asigurare de sănătate DATE EXCLUSIVE
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Ultimă oră: Traian Băsescu, operat de urgență! Medicii au făcut anunțul