Primarul unui oraş din Italia, criticat pentru că a găzduit de Crăciun o familie de romi din România

Primarul unui orăşel italian a fost criticat de adversari politici şi de alţi cetăţeni pentru că a oferit găzduire, de Crăciun, unei familii de etnie romă de origine română care nu avea adăpost, informează presa italiană.
Romania TV
07 ian. 2013, 17:59
Primarul unui oraş din Italia, criticat pentru că a găzduit de Crăciun o familie de romi din România

Tommaso Claudio Corvatta, primarul orăşelului italian Civitanova Marche (centru-est), a găzduit, de Crăciun, în locuinţa tatălui său, cinci membri ai unei familii de romi din România, inclusiv o femeie însărcinată care are o tumoare canceroasă.

Conform site-ului Lettera43.it, primarul a fost criticat de unii adversari politici, inclusiv de un consilier local membru al partidului Poporul Libertăţii (al fostului premier Silvio Berlusconi) şi de alţi cetăţeni, pe reţele de socializare.

A fost vorba de un gest personal într-o situaţie de sărăcie extremă. Dacă cineva vrea să mă împiedice să fac un gest umanitar, vreau să vină să îmi spună în faţă. Aceşti oameni trăiau pe străzi: poţi lăsa pe stradă o femeie însărcinată şi care are o tumoare?„, a replicat primarul, citat de agenţia ANSA.

Corvatta a explicat că serviciile de asistenţă socială nu puteau interveni în cazul acestei familii pentru că nu există o reşedinţă în Civitanova Marche.

DailyBusiness
George Simion, între tortul Groenlandei și fursecurile României. Ce a declarat liderul AUR
Spynews
Răsturnare șocantă în cazul crimei din Timiș! Un adult ar fi fost implicat în uciderea lui Mario. Ce declarații a făcut unchiul victimei
Fanatik.ro
Actorul celebru de pe Netflix care va concura la Jocurile Olimpice de la Milano. A câștigat o medalie olimpică în urmă cu 12 ani
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii care stau la bloc. Proprietarii trebuie să plătească tot. Se adaugă restanțe la întreținere în fiecare lună
Playtech.ro
Principalele schimbări privind acordarea concediilor medicale în 2026. Ce drepturi se pierd și ce obligații apar
Adevarul
Cine sunt pasagerii avioanelor numiți „păduchi de poartă”. Fenomenul vizibil în aproape orice aeroport care îi exasperează pe ceilalți călători
wowbiz.ro
VIDEO Tatăl lui Mario, adus la capelă sub escortă. Ținut de forțele de ordine, bărbatul își strigă durerea: „Mario, unde ești? Mario, de ce m-ai lăsat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Foc puternic în Rahova! Este vorba de mai multe case. Pompierii au început evacuarea
iamsport.ro
Lucescu l-a scos din România pe fotbalistul aflat pe ”lista neagră a Securității”, iar acesta a fugit în Germania cu o jucătoare de tenis: ”Niciodată nu ați spus, incredibil!”
MediaFlux
Bani pentru românii care vor o familie! Se dau 15.000 lei
stirilekanald.ro
Tatăl lui Mario, desfigurat de durere! Urlă și plânge și...
Top 5 sloturi Yggdrasil