Primul mare oraș din România care va introduce carantina de noapte. Decizia intră în vigoare de marți

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) Timiș a decis noi restricții, între care carantina de noapte în week-end, interzicerea evenimentelor şi închiderea restaurantelor.
Filip Stan
27 sept. 2021, 18:51
Primul mare oraș din România care va introduce carantina de noapte. Decizia intră în vigoare de marți

Primul mare oraș din România care va introduce carantina de noapte. Restricții dure la Timișoara după ce rata de incidență la 14 zile a atins, luni, 7,15 la mia de locuitori. Decizia CJSU Timiș intră în vigoare de marți.

Primul mare oraș din România care va introduce carantina de noapte

În afară de Municipiul Timişoara, şi comunele Giroc, Otelec, Parţa şi Şag vor intra în carantină de noapte în week-end. Noile măsuri prevăd că persoanele vaccinate de cel puţin 10 zile pot circula fără restricţii pe toată durata săptămânii, în timp ce persoanele nevaccinate pot circula de luni până joi fără restricţii, iar de vineri până duminică, circulaţia interzisă în intervalul 20,00 – 05,00, cu anumite excepţii, menţionate în declaraţia pe propria răspundere.

CARANTINĂ în Ilfov: 13 localităţi au depăşit rata 6 de incidenţă

Masca de protecţie este obligatorie pe o rază de 50 de metri în jurul unităţilor de învăţământ, pentru persoanele care staţionează în acest perimetru şi este obligatorie pe o rază de 25 de metri în jurul unor spaţii publice, cum ar fi pieţe, spaţii comerciale, unităţi spitaliceşti (fără a se limita la acestea).

Magazinele şi serviciile de prestări servicii funcţionează normal de luni până joi inclusiv, iar în weekend, doar între orele 5,00 – 18,00, în restul intervalului fiind permise doar livrările la domiciliu. Restaurantele, cafenelele, activităţile recreative, sălile de fitness şi sport, evenimentele private, cele în spaţii închise, evenimentele în aer liber, competiţiile sportive, cursurile de instruire şi conferinţele sunt închise, respectiv interzise.

Deocamdată școlile din Timișoara rămân deschise pentru că vineri rata de infectare era de 5,68 la mia de locuitori, iar ordinul comun al miniștrilor Sănătății şi Educației prevede că școlile trec în online după depășirea pragului de 6 la mie raportat la ultima zi de vineri.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Tatăl lui Abi Talent, în comă, la spital! Bărbatul a suferit un accident rutier în Buzău
Fanatik.ro
„Mai prinde FCSB play-off-ul?”. Mitică Dragomir a făcut profeția și a dezvăluit greșeala uriașă a campioanei: „Eu am fost dat afară din cauza asta”
Capital.ro
Cetățenii care sunt executați silit. Se emit somațiile pentru persoanele fizice și juridice. Taxele care se achită obligatoriu
Playtech.ro
Cine este soţia lui Dorinel Umbrărescu: Mirela i-a fost alături „regelui asfaltului” la fiecare pas
Adevarul
În China prinde contur ideea că încheierea războiului din Ucraina ar fi în interesul Beijingului
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Teo Trandafir a dormit în același pat cu Julio Iglesias! Prezentatoarea a dezvăluit totul în platoul „Follow us”. Cum a reacționat Ilinca Vandici
iamsport.ro
Susține că apropierea de Mircea Lucescu i-a distrus relația cu Cornel Dinu: ”Știa că sunt prieten cu el, de aceea s-a comportat așa cu mine”
MediaFlux
Premierul Bolojan taie din banii pentru învățământul superior și cercetare. ”Trebuie să facem economii”
stirilekanald.ro
VIDEO Emil Gânj, căutat de FBI! Primul indiciu cu privire la locul în care se ascunde de peste 6 luni
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend