Prins băut la volan de trei ori în șase ore. Mureșeanul la 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat la ora 3.30 noaptea, a ajuns la 0.70 mg/l, dimineața la 9.40

Șofatul băut la volan a devenit un obicei pentru un bărbat de 42 de ani. S-a ales cu dosar penal și a fost reținut pentru 24 de ore, după ce a fost surprins băut la volan, de trei ori în șase ori, pe raza municipiului Târgu Mureș.
Alina Costache
04 oct. 2022, 11:01
Prins băut la volan de trei ori în șase ore. Mureșeanul la 0,81 mg/l alcool pur în aerul expirat la ora 3.30 noaptea, a ajuns la 0.70 mg/l, dimineața la 9.40

Bărbatul a fost surprins în 30 septembrie a.c., în jurul orei 3.36, sub influenţa băuturilor alcoolice, conform IPJ Mureș. În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat faptul că bărbatul avea o alcoolemie de 0.81 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză pe numele şoferului, s-a întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ”conducerea unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice”, fiindu-i reţinut permisul de conducere până la soluţionarea cauzei.

În jurul orei 6.00, acelaşi bărbat a fost din nou surprins la volan, pe raza municipiului Târgu Mureş, având o alcoolemie 0.70 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar în jurul orei 9.40, acesta a fost surprins pentru a treia oară la volan, având o alcoolemie de 0.44 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În cauză s-a întocmit un dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ”conducerea unui autovehicul sub influenţa băuturilor alcoolice” şi ”conducerea unui vehicul pe drumurile fără permis de conducere”, fiind introdus în Centrul de Reţinere şi Arestare Preventivă din cadrul IPJ Mureş pentru 24 de ore.

Citește și Explozie puternică într-un bloc din Vatra Dornei. O femeie a fost rănită, 16 apartamente au suferit distrugeri

Citește și Dezastru în învățământul superior! Numărul profesorilor a scăzut dramatic, sub 26.000 pentru prima dată în ultimii zece ani

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Cum se antrenează Emil Rengle și Alejandro pentru Eurovision 2026: ”Vrea să mă trezească noaptea să repetăm”
Fanatik.ro
Despărțire șoc în sportul mondial. Marea campioană divorțează
Capital.ro
Șansă pentru Călin Georgescu. Cu cine ar putea face alianță: Și-a dat seama că trebuie să construiască un partid
Playtech.ro
Ce se întâmplă legal dacă un angajat moare în timpul serviciului. Ce prevede Codul Muncii
Adevarul
Noi detalii despre tânărul împușcat mortal de Secret Service după ce a pătruns pe proprietatea lui Trump de la Mar-a-Lago. „Nu ar fi rănit nici măcar o furnică”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
Radu Naum l-a taxat pe Gigi Becali, după un nou derapaj la adresa arbitrei Demetrescu: ”Bagabonții n-au bun-simț, iar nebunii sunt nebuni”
MediaFlux
Alertă de vreme rea pentru mai multe județe. IGSU avertizează populația să își ia măsuri de siguranță
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat