Proces cu statul pentru o matriţă dacică. Se cere jumătate de milion de lei

O femeie se judecă cu instituţiile statului pentru o matriţă dacică. Arădeanca revendică o recompensă de 500.000 de lei pentru că ar fi prima persoană care a găsit întâmplător o piesă dacică importantă, în cetatea Sarmizegetusa Regia.
Romania TV
24 apr. 2017, 06:41
Proces cu statul pentru o matriţă dacică. Se cere jumătate de milion de lei

Arădeanca Andreea Ciuciu revendică 500.000 de lei pentru „matrița dacică” pe care susține că a găsit întâmplător, la rădăcina unui arbore, în cetatea Sarmizegetusa Regia

Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, Ministerul Culturii, Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice, Consiliul Judeţean Hunedoara și Serviciul Public de Administrare a Monumentelor Istorice. Acestea sunt instituțiile pe care le-a chemat în judecată arădeanca Andreea Ciuciu într-un proces prin care revendică o recompensă de 500.000 de lei pentru că ar fi fost prima persoană care ar fi găsit întâmplător o piesă dacică importantă, în cetatea Sarmizegetusa Regia.

Andreea Ciuciu susține că, în 23 iunie 2013, în timp ce se afla la în perimetrul cetății Sarmizegetusa Regia, împreună cu un grup de prieteni, a observat matrița dacică la rădăcina unui arbore doborât de furtună, apreciind că este vorba de o descoperire întâmplătoare și că are dreptul, potrivit legii, la o recompensă.

Arădeanca solicită, în baza Legii 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural național, plata unei sume de bani pe care a estimat-o că ar reprezenta o cotă de 1/7 din 45% din valoarea obiectului descoperit în Munții Orăștiei. Consiliul Județean Hunedoara a contestat însă cererea femeii, susținând că reclamanta nu a făcut dovada că ar fi descoperit artefactul, nu a prezentat un înscris din care să reiasă că a predat matrița în termen de 72 de ore de la data descoperirii aceasta și că nu a demonstrat că piesa ar avea o valoare excepțională.

Primele probe în procesul „Matrița dacică” vor fi prezentate în fața judecătorilor pe data de 30 mai, potrivit deciziei luate, săptămâna aceasta, de instanța Tribunalului Hunedoara. Tot atunci va fi audiată și reclamanta în acest proces.

„La termenul de marți au fost puse în discuție probele solicitate de părți și s-a fixat un nou termen de judecată pentru data de 30 mai, în vederea interogatoriului reclamantei”, a declarat, pentru Agerpres, purtătorul de cuvânt al Tribunalului Hunedoara, Ildiko Glăman.

De asemenea, instanța a admis marți cererea de intervenție în proces formulată de Fundația „Dacica”.

Piesa este apreciată de specialiști ca fiind extrem de valoroasă pentru că era folosită la confecționarea de bijuterii de către un meșter din cetate, ceea ce arată gradul de civilizație la care ajunseseră dacii acum 2.000 de ani. În prezent, matrița este expusă într-o sală special amenajată și securizată a Muzeului Civilizației Dacice și Romane Deva.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, ”Lamine Yamal”? Povestea emoționantă din spatele alegerii acestui nume și cine sunt cei doi oameni după care a fost botezat starul Spaniei
Capital.ro
Pană majoră de curent pe litoral. Aproape 100 de hoteluri, restaurante și terase au fost afectate
Playtech.ro
Greșeli pentru care poți rămâne fără permis de conducere în Grecia. O simplă parcare l-a lăsat pe un român fără dreptul de a conduce timp de două luni
Adevarul
Cum arătau vacanțele românilor la mare în comunism. Discoteci, concursuri de Miss și turiști străini, într-o perioadă marcată de lipsuri
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ofertă de 8 milioane de euro pentru CFR Cluj! Cine vrea să cumpere clubul
MediaFlux
Un „călător în timp”, care susține că vine din anul 2118, dezvăluiri uluitoare despre viitorul omenirii: „Meritați să știți adevărul”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România