Carmen Iohannis A PIERDUT procesul cu statul privind drepturile salariale

Tribunalul Sibiu a respins, luni, cererea formulată de Carmen Iohannis şi mai mulți profesori de la Colegiul "Gheorghe Lazăr" privind drepturile salariale restante din perioada 2008-2011. 
Iulian Tudor
19 mai 2015, 09:06
Carmen Iohannis A PIERDUT procesul cu statul privind drepturile salariale

Printre profesorii care au dat statul în judecată se numără soția lui Klaus Iohannis, Carmen Iohannis, dar și directorul Serviciului Public de Administrare a Unităţilor de Învăţământ Preuniversitar de Stat din cadrul Primăriei Sibiu, Simona Pop și soțul acesteia, Alin Pop, un cuplu apropiat celui prezidențial, scrie presa locală.

Citeşte şi: KLAUS IOHANNIS, răspuns-inedit: Prima Doamnă există. Este soţia mea, Carmen VIDEO

În total, 11 profesori de la Colegiul „Gheorghe Lazăr” au deschis acest proces, printre care și directorul instituției, Gabriel Negrea.

Procesul a fost intentat în luna ianuarie, după ce precedentul dosar, din anul 2012, a fost admis doar în parte de instanță, iar dascălii nu și-au primit toți banii ceruți. De această dată, magistrații au respins cererea în totalitate, motivând că aceasta a depășit termenul de prescripție de 3 ani. Profesorii au totuși drept de apel, în 10 zile de la data comunicării.

Dascălii au deschis procesul pentru o lege aprobată în timpul Guvernului Tăriceanu în anul 2008 și care le-ar fi majorat salariile cu 50%. În realitate, legea, deși votată, nu a fost niciodată aplicată. În 2011, ea a fost abrogată definitiv, fără ca statul să le fi plătit profesorilor salariile, în baza prevederilor.

Aproape 120.000 de profesori din toată țara au câștigat în instanță banii prevăzuți. Cei mai mulți au avut câștig de cauză pentru că au fost reprezentați la procese de sindicate puternice din învățământ.

„Doamna Carmen Iohannis și alți câțiva colegi de la Colegiul Gheorghe Lazăr nu sunt membri de sindicat și din acest motiv au deschis proces separat„, a declarat Teodor Fârțonea, liderul Sindicatului din Învățământul Preuniversitar din Sibiu.

CITEŞTE ŞI: CARMEN IOHANNIS, pentru prima dată în sondaje. Ce părere au românii despre soţia preşedintelui

Doar anul acesta, Primăria din Sibiu trebuie să plătească, în urma hotărârilor judecătorești rămase definitive până la 31 decembrie 2014, drepturi salariale însumate de 11,2 milioane de lei. Suma provine din bugetul de stat, din cotele defalcate din TVA.

DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Ireal! Ce salariu de nabab încasează o directoare de spital dintr-un orășel din România. Depășește leafa președintelui României!
Capital.ro
Elena Udrea, în lacrimi de fericire. A fost răzbunată. A primit după gratii vestea bombă!
Playtech.ro
Amenzi pentru parcare, în Grecia. Câţi bani scoţi din buzunar dacă nu laşi maşina unde trebuie
DailyBusiness
Pensiile românilor în pericol. Angajații din casele de pensii au declanșat un protest în urma măsurilor fiscale luate de Ilie Bolojan
Adevarul
Dezvăluiri din dosarul generalilor Coldea și Dumbravǎ: acuzații de filaj la avocați, afaceriști si magistrați. Cine e Sorin Georgescu
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Sucurile, produs de lux în România. Mulți români vor renunța
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Cod portocaliu de caniculă în peste jumătate din România! Temperaturile maxime ating 40 de grade Celsius în următoarele zile
Cancan.ro
Nicușor Dan, mai bogat cu 12 milioane de euro! Banii urmează să îi fie virați pe card
Playsport.ro
O nouă meserie a apărut, iar firmele sunt disperate să-i angajeze: „Sunt plătit să repar toată ziua greșelile făcute de...
Capital.ro
Victorie pentru Elena Udrea! Judecătorii au luat decizia: Faptele au fost...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Șefa s-a urcat pe ea și a sufocat-o. Sfârșit tragic pentru angajata de 26 de ani dintr-un supermarket
Irina Columbeanu își schimbă viața! Fiica lui Irinel Columbeanu pleacă din Malibu și nu va mai locui cu Monica Gabor
MediaFlux
Fonduri de 250.000 de euro pentru o categorie de români
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
România arde, iar în trei țări se moare de frig! Temperaturile extrem de scăzute au dus la moartea a zeci de persoane