Procuroarea Alina Bica, posibilă succesoare a lui Kovesi la Ministerul Public

Procuroarea Alina Bica - fost secretar de stat în Ministerul Justiţiei în timpul guvernării PDL şi actual consilier al şefului DIICOT, Codruţ Olaru - ar putea prelua funcţia de procuror general al României, în locul Codruţei Kovesi, al cărei mandat expiră în 2 octombrie, au declarat surse oficiale citate de MEDIAFAX.
Romania TV
05 sept. 2012, 17:47
Procuroarea Alina Bica, posibilă succesoare a lui Kovesi la Ministerul Public

Noul ministru al Justiţiei, Mona Pivniceru, a avut o întrevedere cu procuroarea Alina Bica, ce a deţinut funcţia de secretar de stat în Ministerul Justiţiei între 21 ianuarie 2009, până în 7 mai 2012, fiind detaşată de la Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism.

Alina Bica a fost secretar de stat în perioada mandatelor deţinute la Ministerul Justiţiei de Cătălin Predoiu, care a reuşit să obţină succesiv rapoarte pozitive privind Mecanismul de Cooperare şi Verificare, impus de Comisia Europeană.

După ce Guvernul condus de Răzvan Mihai Ungureanu a fost demis în urma unei moţiuni de cenzură în luna mai, Alina Bica, procuror DIICOT, a fost numită consilier al procurorului şef al acestei direcţii, Codruţ Olaru.

Noul ministru al Justiţiei, Mona Pivniceru, a iniţat o serie de întâlniri cu procurori, urmând a face propuneri Consiliului Superior al Magistraturii pentru funcţiile de procuror general al României, procuror şef al DNA, pentru adjuncţi şi şefi de secţii din coducerea Ministerului Public.

CSM dă aviz consultativ asupra propunerii ministeriale, iar preşedintele României emite decretul de numire, putând respinge o astfel de propunere doar o dată.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Medicul Monica Pop a făcut AVC! Primele declarații de pe patul de spital
Fanatik.ro
Steaua, lovitură de proporții cu o zi înaintea debutului Ligii 2: 13 transferuri dintr-un foc de la U Craiova, FCSB, Dinamo și Rapid!
Capital.ro
Curs valutar vineri, 31 iulie. Cât valorează euro și dolarul în ultima zi a lunii. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Când vor avea românii următoarea minivacanță în 2026. Singura perioadă cu patru zile libere consecutive rămasă până la finalul anului
Adevarul
Un vlogger american impresionat de România dezvăluie de ce riscăm să alungăm toți turiștii: „Oamenii simt că sunt jefuiți”
wowbiz.ro
Monica Pop a suferit un AVC! Anunțul îngrijorător a fost făcut chiar de medicul oftalmolog: „M-am supărat foarte tare”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Noi detalii despre tragedia în care a fost implicată echipa secundă a lui Dinamo. Jucătorii au povestit momentele de coșmar, iar bilanțul morților a ajuns la doi
iamsport.ro
Scandal într-o cafenea din București: un suporter al FCSB i-a răsturnat masa lui MM Stoica, sub privirile fiicei sale
MediaFlux
A început Postul Adormirii Maicii Domnului. Ce trebuie să facă toți creștinii Ce se mănâncă în aceste zile
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România