Procurorul general a cerut o situaţie a dosarelor care îl vizează pe Traian Băsescu

Procurorul general Tiberiu Nițu a anunțat joi că a cerut tuturor instituțiilor din subordine o situație a dosarelor cu privire la fostul președinte Traian Băsescu.
Iulian Tudor
08 ian. 2015, 07:47
Procurorul general a cerut o situaţie a dosarelor care îl vizează pe Traian Băsescu

„Ieri am dispus să se întocmească o astfel de situație și am solicitat Secției de urmărire penală, Direcției Naționale Anticorupție, Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată să ne comunice o situație a tuturor dosarelor”, a declarat Tiberiu Nițu la sediul Consiliului Superior al Magistraturii.

La sfârșitul lunii decembrie, procurorii Parchetului General au reluat urmărirea penală în dosarul în care senatoarea PSD Gabriela Firea a făcut plângere împotriva lui Traian Băsescu pentru șantaj.

Tiberiu Niţu, despre dosarul în care Traian Băsescu este acuzat de ŞANTAJ: S-a dispus urmărirea penală in rem

Ancheta în acest dosar fusese suspendată ca urmare a imunității fostului președinte Traian Băsescu.

Anterior, Tiberiu Nițu declara că, din informațiile pe care le deține, fostul șef al statului nu a fost audiat până în prezent în această cauză.

„Audierile pot fi și înainte de începerea urmării penale cu privire la persoană, și după”, a precizat procurorul general.

În data de 16 aprilie, senatorul PSD Gabriela Firea a depus o plângere penală pe numele lui Traian Băsescu, acuzându-l de amenințare și șantaj în legătură cu o serie de declarații făcute într-o emisiune de televiziune.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Violență, foame, abuzuri rasiale. Povestea tristă a vieții celui mai rapid om din România
Capital.ro
Ajutor pentru plata energiei electrice. Decizie pentru 2026. Măsura este prevăzută într-un proiect de ordonanță de urgență
Playtech.ro
Se pune sau nu ou în compoziția de sarmale? Răspunsul bucătarilor
Adevarul
Țara considerată „veriga cea mai slabă” a Europei în fața Rusiei lui Putin
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce fel de mâncare tradițională gătește Denise Rifai de Crăciun. Îndrăgita vedetă ne-a dezvăluit planurile pe care le are de sărbători
iamsport.ro
Cinci oameni-cheie ar fi orchestrat arestarea lui Gică Popescu: ”E caz unic”. Mircea Sandu l-ar fi avertizat
MediaFlux
Crăciun cu zăpadă de 25 cm în România! Ninsori în cea mai mare parte a țării, până vineri, anunță ANM. Cod galben de vânt și viscol | HARTĂ
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet