Producătorii auto din Europa ascund adevărul: Unele maşini au consum dublu de carburant

Producătorii auto din Europa îşi mint clienţii. Este concluzia unui studiu care arată că multe maşini consumă de două ori mai mult decât indică cifrele de marketing, iar poluarea este pe măsură. Aceste date reprezintă începutul unui nou scandal în industria auto, zguduită deja de criza de la Volkswagen.
Iulian Tudor
05 oct. 2015, 10:28
Producătorii auto din Europa ascund adevărul: Unele maşini au consum dublu de carburant

Constructorii de automobile din Europa încearcă să îşi convingă clienţii, şi reuşesc, că vehiculele lor sunt mai economice decât în realitate, informează România TV. Ca urmare a acestei minciuni, şoferii plătesc pe combustibil peste 450 de euro pe an, în plus.

Citeşte şi DIESELGATE. Volkswagen a găsit vinovaţii pentru scandalul emisiilor de noxe. Cine sunt suspecţii

Studiul a fost realizat de un grup european de lobby pentru Transporturi şi Mediu, cu sediul la Bruxelles. Cele mai păguboase maşini, potrivit rezultatelor, sunt vehiculele Mercedes clasele A, C şi E, BMW seria 5 şi Peugeot 308. Aceste modele consumă cu 50 la sută mai mult pe şosele, decât la testele de laborator!

„În prezent, testele sunt efectuate de propriile laboratoare ale producătorilor auto, adică de oamenii plătiţi de ei, de constructorii auto. Chiar şi organizaţiile care monitorizează aceste teste sunt plătite de industria auto”, a declarat Greg Archer, cercetător.

În plus, se arată în studiu, noile maşini din europa produc cu 40 la sută mai mult dioxid de carbon decât indică rezultatele de laborator. Adică poluează de aproape două ori mai mult.

Citeşte şi Director Registrul Auto Român: „Şi consumul de carburant e MĂSLUIT, nu doar noxele”

„Comisia Europeană ştia că emisiile reale erau cu mult mai mari decât arătau măsurătorile, deci ar fi putut face mult mai multe pentru a se asigura că industria auto respectă standardele. Cred că, în acest moment, Comisia Europeană se ascunde cu uşurinţă în spatele autorităţilor naţionale”, a spus Bas Eickhout, europarlamentar. 

În ce priveşte scandalul Volkswagen, grupul din spatele studiului spune că este doar vârful icebergului. Somat de guvernul german să ofere soluţii până pe 7 octombrie, pentru a remedia problema milioanelor de vehicule cu motoare diesel modificate, gigantul german a promis că va anunţa soluţiile în următoarele zile, când se aşteaptă o rechemare record în service.

DailyBusiness
Petrișor Peiu: Criza politică va continua până în 2028 sau până la alegeri anticipate. „Majoritățile nu mai pot fi construite în culise”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Clubul din România a intrat în insolvență, dar transferă jucători de la Steaua! Exclusiv
Capital.ro
Retragere sau depunere bani la bancomat. Se aplică pentru toți cei care folosesc numerar. Pragul de la care banca anunță Fiscul
Playtech.ro
La ce vârstă se pensionează militarii în România vs cei din statele NATO. Diferențe majore între sistemele de pensii. Cum le sunt calculate pensiile
Adevarul
Miza controlului în Donbas: Rusia își concentrează forțele în jurul unui nod strategic
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
Viorel Păunescu și Victor Pițurcă ar fi vrut să-l țepuiască pe Gigi Becali: ”Hai să-l ardem pe gâscanul din Pipera!”
MediaFlux
Sânzienele sau Drăgaica 2026. Obiceiuri și tradiții populare care trebuie respectate
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?