Producătorii auto: Programul „Prima Maşină” va reanima piaţa auto

PRIMA MAŞINĂ 2014: Producătorii auto din România apreciază că programul "Prima Maşină" lansat de Guvern "este un instrument nou, menit să reanime piaţa automobilelor noi".
Alina Costache
08 oct. 2014, 08:21
Producătorii auto: Programul

PRIMA MAŞINĂ 2014: „Am participat la pregătirea acestui program şi consider că este un instrument nou, menit să reanime piaţa automobilelor noi”, a declarat Constantin Stroe, membru CA la Automobile Dacia şi preşedintele Asociaţiei Constructorilor de Automobile din România (ACAROM).

Producătorii de automobile, dar şi importatorii, au subliniat importanța programului pentru relansarea vânzărilor către persoane fizice, segment de piață afectat de criza din 2008.

PRIMA MASINA 2014: Ce automobil poţi să-ţi cumperi prin programul Prima Maşină

„Pentru noi este foarte importantă miza de a relansa vânzările de maşini noi către persoane fizice. Noi ştim că după criza din 2008 a existat o reticenţă importantă din partea acestora în a cumpăra maşini noi şi sperăm că programul va influenţa favorabil relansarea vânzărilor”, a spus Nicholas Maure, şeful Dacia România.

Marius Tudor, secretarul general al Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Autovehicule (APIA), a precizat că este „un program util în condiţiile în care accesul la credite a fost destul de dificil în ultimii ani”.

Programul Executivului va da un impuls necesar pieței de autovehicule, prin garanția statului, care acoperă maxim 70% din valoarea creditului acordat în cadrul programului. În doi ani, piața auto poate ajunge la o pondere de 40% a achizițiilor de autoturisme noi de către persoanele fizice, de la un nivel de doar 25% in prezent.

Programul este destinat celor achiziționează prima mașină nouă, și în mod special tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 35 ani. Valoarea creditului acordat în cadrul programului este de maxim 50.000 de lei, plus TVA.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Alina Marymar îi dă fatala Lambadei, după ce a dat de înțeles că este însărcinată: "Nu știe să scrie și să citească”
Fanatik.ro
Câți bani aduc la buget băncile de stat. Ce se întâmplă în 2025 cu băncile acuzate că „fac profituri colosale”
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Adevarul
Avertismentul dur al unui general polonez către Putin: „Dacă ne atacați, intrăm în Kaliningrad”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Care sunt simptomele „super gripei”. Cum îți dai seama că ai contractat virusul
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Nimeni nu scapă. Toate informațiile vor fi transmise în timp real către autorități
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu