PROGNOZA METEO 14 februarie. Frig de crapă pietrele, temperaturile scad până la minus 20 de grade

Vremea va continua să fie rece în perioada următoare, temperaturile urmând să coboare marţi noapte chiar până la minus 20 de grade Celsius, în zona depresionară din estul Transilvaniei.
Daniel Spătaru
13 feb. 2021, 14:27
PROGNOZA METEO 14 februarie. Frig de crapă pietrele, temperaturile scad până la minus 20 de grade

PROGNOZA METEO. Duminică, vremea va fi deosebit de rece, geroasã dimineaţa în cea mai mare parte a ţãrii, iar noaptea, local în centru, vest şi pe arii mai restrânse în rest. Temperaturile maxime se vor încadra între -6 şi 3 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -14 şi -4 grade. Cerul va avea înnorãri şi temporar va ninge slab, pe arii restrânse, în centru, nord, nord-est şi la munte, iar mai ales în cursul zilei, posibil şi în extremitatea sudicã şi de sud-est. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri la munte, în special la altitudini mari, unde va mai spulbera zãpada, iar ziua temporar şi în regiunile estice şi local în cele vestice. În zonele joase, izolat vor fi condiţii de ceaţã.

Şi la Bucureşti, duminică, vremea va fi deosebit de rece. Cerul va prezenta înnorãri temporare, dar condiţiile de fulguialã vor fi reduse. Vântul va sufla slab pânã la moderat. Temperatura maximã se va situa în jurul valorii de 0 grade, iar cea minimã va fi de -6…-4 grade, mai scãzutã în zona preorãşeneascã pânã spre -9 grade.

Citeşte şi Prognoza meteo lunară. Vreme rece în februarie fără prea multe precipitaţii. Cum va fi vremea în martie

Luni, vremea va fi deosebit de rece în cea mai mare parte a ţãrii, geroasã dimineaţa, local în centru, vest şi în dealurile subcarpatice, iar noaptea în cea mai mare parte a ţãrii. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între -5 şi 4 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -15 şi -5 grade, mai scãzute în estul Transilvaniei pânã spre -18 grade. Cerul va fi variabil în vest şi sud-vest, iar în rest va prezenta înnorãri temporare. Va ninge slab în cea mai mare parte a zonei montane, local în nord, centru şi nord-est şi izolat în sud. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri temporare la munte, cu precãdere în zona înaltã a Carpaţilor Meridionali, în Moldova, dar pe arii mai restrânse şi în Transilvania, Dobrogea şi Oltenia. Izolat se va semnala ceaţã cu depunere de chiciurã.

Şi la Bucureşti luni, vremea va fi rece. Cerul va fi temporar noros, iar mai ales seara şi noaptea vor fi condiţii de ninsoare slabã. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximã, uşor mai ridicatã decât în ziua precedentã, va fi 3…4 grade, iar cea minimã de -8…-5 grade.

PROGNOZA METEO. Marţi, vremea va fi deosebit de rece, geroasã dimineaţa şi noaptea în cea mai mare parte a ţãrii, după cum anunţă meteorologii. Temperaturile maxime se vor încadra între -10 grade în nordul Moldovei şi 5 grade în vestul Olteniei, iar cele minime vor fi cuprinse între -20 şi -7 grade, cu valori mai scãzute în zonele depresionare din estul Transilvaniei. Cerul va fi variabil, cu unele înnorãri în prima parte a intervalului, la munte şi în regiunile extracarpatice, unde izolat va fulgui. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri temporare în regiunile estice şi sud-estice, precum şi pe crestele Carpaţilor Meridionali. Izolat se va semnala ceaţã cu depunere de chiciurã.

În Capitală, marţi, vremea va deveni din nou deosebit de rece, geroasã în cursul nopţii. Temperatura maximã va fi -2…0 grade, iar cea minimã de -11…-10 grade, mai scãzutã în zona preorãşeneascã pânã spre -14 grade. Cerul va fi temporar noros ziua, când vor mai fi condiţii de fulguialã, şi mai mult senin, noaptea. Vântul va sufla slab şi moderat.

Miercuri, în ţară, vremea va fi în continuare deosebit de rece, geroasã dimineaşa şi noaptea în cea mai mare parte a ţãrii. Temperaturile maxime se vor încadra între -6 şi 3 grade, izolat uşor mai ridicate în Banat, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -15 şi -3 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorãri mai ales seara şi noaptea în regiunile vestice, unde local va ninge slab. Vântul va sufla slab şi moderat. Izolat se va semnala ceaţã cu depunere de chiciurã.

La Bucureşti, miercuri, vremea se va menţine deosebit de rece, geroasã dimineaţa şi noaptea. Temperatura maximã va fi -1…0 grade, iar cea minimã de -10…-8 grade, posibil mai scãzutã în zona preorãşeneascã. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab pânã la moderat.

Citeşte şi PROGNOZA METEO 2 SAPTAMANI. De când începe să se răcească vremea în România

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ilie Dobre, la un pas de moarte! A făcut preinfarct și a fost operat. Prima reacție a celebrului crainic radio. Exclusiv
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet