PROGNOZA METEO. Încă două zile cu ger năprasnic, de miercuri sunt semne că vremea devine mai blândă

Vremea se va menţine geroasă luni şi marţi, când temperaturile vor coborî din nou până la - 20 de grade în depresiunile din estul Transilvaniei, dar de miercuri va începe să se încălzească, astfel încât joi la amiază vom avea 10 grade în Bucureşti.
Daniel Spătaru
14 feb. 2021, 15:56
PROGNOZA METEO. Încă două zile cu ger năprasnic, de miercuri sunt semne că vremea devine mai blândă

PROGNOZA METEO. Luni, vremea va fi rece în majoritatea regiunilor, geroasã dimineaţa pe arii restrânse, iar noaptea în special în nordul, centrul şi nord-estul ţãrii. Temperaturile maxime se vor încadra, în general, între -4 şi 6 grade, cu cele mai ridicate valori în Oltenia, iar cele minime vor fi cuprinse între -16 şi -5 grade. Cerul va fi variabil în vest şi sud-vest, iar în rest va prezenta înnorãri temporare. Va ninge slab în cea mai mare parte a zonei montane, local în nord, centru şi nord-est şi izolat în sud. Vântul va avea intensificãri temporare, îndeosebi pe timpul zilei, ce vor accentua senzaţia de frig, cu rafale de peste 70 km/h, la munte – cu precãdere în zona înaltã a Carpaţilor Meridionali, precum şi în Moldova, cu viteze în general de 55…65 km/h, zone unde zãpada va fi spulberatã, dar pe arii mai restrânse şi la cote mai reduse în Transilvania, Dobrogea şi Oltenia.

Şi la Bucureşti, luni, vremea va fi rece. Cerul va fi temporar noros şi mai ales seara şi noaptea vor fi condiţii de ninsoare slabã. Vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximã, uşor mai ridicatã decât în ziua precedentã, va fi 3…4 grade, iar cea minimã de -8…-5 grade.

Citeşte şi Prognoza meteo lunară. Vreme rece în februarie fără prea multe precipitaţii. Cum va fi vremea în martie

Marţi, vremea va fi deosebit de rece în cea mai mare parte a ţãrii, geroasã dimineaţa în nord, centru şi nord-est, iar noaptea în special în centrul, estul şi local în sudul teritoriului. Temperaturile maxime se vor încadra între -6 şi 5 grade, iar cele minime vor fi cuprinse între -14 şi -4 grade, izolat mai scãzute în zonele depresionare din estul Transilvaniei, spre -20 de grade. Cerul va fi variabil, cu înnorãri noaptea în regiunile vestice şi nordice. Vântul va sufla slab pânã la moderat, cu unele intensificãri pe crestele montane şi în zona costierã a Dobrogei. Izolat vor fi condiţii de ceaţã cu depunere de chiciurã.

La Bucureşti, marţi, vremea va deveni din nou deosebit de rece, geroasã în cursul nopţii în zona preorãşeneascã. Temperatura maximã va fi 0…1 grad, iar cea minimã de -9…-7 grade, mai scãzutã în zona preorãşeneascã pânã în jurul valorii de -11 grade. Cerul va fi variabil, mai mult senin noaptea. Vântul va sufla slab şi moderat.

PROGNOZA METEO. Miercuri, vremea va fi rece dimineaţa, însã se va încãlzi faţã de ziua precedentã în toatã ţara. Temperaturile maxime se vor încadra între 0 şi 9 grade, cu cele mai ridicate valori în sud-vest, iar cele minime vor fi cuprinse, în general, între -6 şi 2 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorãri ziua în regiunile intracarpatice, apoi şi în rest. Mai ales spre searã şi noaptea se vor semnala precipitaţii mixte în Banat şi Crişana şi sub formã de ninsoare la munte, în Maramureş, Transilvania, Moldova şi izolat în Muntenia şi Dobrogea. Vor fi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat cu intensificãri la munte, cu viteze mai mari pe creste, cu precãdere noaptea. Izolat se va semnala ceaţã cu depunere de chiciurã.

Citeşte şi PROGNOZA METEO 2 SAPTAMANI. De când începe să se răcească vremea în România

Şi la Bucureşti, miercuri, vremea se va încãlzi faţã de intervalul precedent. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximã va fi de 5…6 grade, iar cea minimã de -4…-2 grade.

Joi, în ţară, vremea va continua sã se încãlzeascã. Temperaturile maxime se vor încadra în general între 1 şi 10 grade, iar cele minime vor fi cuprinse, între -13 grade în nordul Moldovei şi 0 grade în sudul Banatului. Cerul va avea înnorãri şi temporar vor fi precipitaţii, cu precãdere în jumãtatea de nord a ţãrii, ninsori la munte şi sub formã de ploaie, lapoviţã şi ninsoare în rest. Vor fi condiţii de polei. Vântul va sufla slab şi moderat, cu intensificãri la munte, îndeosebi pe creste, dar local şi temporar şi în sud, centru şi est.

Şi la Bucureşti, joi, vremea va continua sã se încãlzeascã. Cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab şi moderat. Temperatura maximã va fi de 9…10 grade, iar cea minimã de -3…-2 grade, după cum transmite ANM.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Ce nebunie! Și-au dat afară antrenorul la 2 dimineața. Echipa lui a tras la poartă de 35 de ori în ultimul meci
Capital.ro
Locatarii și asociațiile de proprietari nu pot contesta în justiție. Documentele de la Primărie care trebuie acceptate
Playtech.ro
Bugetarii cu salarii până în 6.000 de lei care primesc ajutor de la stat. Se oferă 347 de lei
Adevarul
Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Diana, tânăra gravidă care s-a stins în urma accidentului din Iași, va fi condusă pe ultimul drum cu onoruri militare
iamsport.ro
Bombă! 'Am informații 400%'. Numele selecționerului care ar urma să stea pe bancă la meciul cu Turcia. Gică Hagi ar fi refuzat
MediaFlux
Sunt vizați toți românii care au sau vor să cumpere apartamente!
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj