Programul „Investim în copii, investim în viitor”: Cereri de finanţare pentru două grădiniţe

Premierul Viorica Dăncilă a participat, marţi, la prima reuniune a comisiei pentru aplicarea programului guvernamental "Investim în copii, investim în viitor", al cărui obiectiv este realizarea grădiniţelor cu profil sportiv. Depunerea cererilor de finanţare a început în 2 mai şi au fost depuse două solicitări până în prezent.
Romania TV
07 mai 2019, 18:12
Programul

Premierul Viorica Dăncilă a participat, marţi, la prima reuniune a comisiei pentru aplicarea programului guvernamental „Investim în copii, investim în viitor”, al cărui obiectiv este realizarea grădiniţelor cu profil sportiv. Potrivit unui comunicat de presă al Guvernului, premierul Viorica Dăncilă a participat, marţi, la prima reuniune a comisiei pentru aplicarea programului guvernamental „Investim în copii, investim în viitor”.

La reuniunea de la Palatul Victoria au mai participat membrii comisiei – Gabriela Szabo, Camelia Potec, Gheorghe Hagi şi Florin Pelin, precum şi reprezentanţi ai Comisiei Naţionale de Strategie şi Prognoză, instituţie care derulează acest program.

”Împreună cu dumneavoastră, vom dezvolta acest program naţional, cu beneficii pentru sănătatea copiilor. Mulţi tineri vor primi astfel o şansa să practice un sport şi chiar să facă performanţă. Am încurajat promovarea acestui program, precum şi a altor politici destinate copiilor şi tinerilor, din convingerea că cea mai valoroasă investiţie este în educarea şi în formarea lor”, a afirmat prim-ministrul Viorica Dăncilă, citată în comunicatul de presă.

Viorica Dăncilă a subliniat că va acorda tot sprijinul necesar pentru promovarea acestui program, inclusiv prin alocare de fonduri guvernamentale. De asemenea, şeful Executivului a precizat că selecţia dosarelor ce vor primi finanţare prin acest program va fi realizată de membrii comisiei, pe baza condiţiilor de eligibilitate cuprinse în legislaţie.

Programul are în vedere construcţia a 1.000 de grădiniţe cu profil sportiv şi constă în acordarea unui ajutor nerambursabil de 500.000 de euro, precum şi garanţie de la stat pentru eventuale credite luate de către beneficiarii Programului.

Sesiunea de depunerea a Formularelor de cerere de acord pentru finanţare în baza Hotărârii nr.239/2019 pentru instituirea unei scheme de ajutor de minimis privind programul guvernamental „gROwth – Investim în copii, investim în viitor” a început în data de 2 mai.

Potrivit reprezentanţilor Guvernului, până în prezent, s-au depus două solicitări, ce vor intra în analiza comisiei în reuniunile următoare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Noi informații în cazul fetei de 13 ani care și-a înjunghiat tatăl pentru a-și salva mama! Ce a declarat viceprimarul localității
Fanatik.ro
Olimpiu Moruţan suferă de alergie la ambrozie, care afectează milioane de români: „Dorm foarte greu! Este dificil”
Capital.ro
Primești bani ca să călătorești prin Europa timp de 8 săptămâni. Ce trebuie să facă persoana aleasă
Playtech.ro
Românii cheltuie mai puțin pentru servicii. Domeniile în care încasările au scăzut cel mai mult în 2026
Adevarul
Marea ipocrizie de la Evaluarea Națională: de ce preferăm note umflate în locul unei testări reale
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de 4 ani și-a pierdut viața pe patul de spital, după ce a fost infectată cu difterie
iamsport.ro
A spus care ar fi motivul real pentru care Baiaram nu a plecat încă de la Craiova: ”Asta e de fapt povestea!”
MediaFlux
Războiul merdenelelor vs. croissante continuă, chiar dacă La Mița Biciclista și Edmond Niculușcă și-au pus cenușă în cap și și-au cerut, târziu, scuze. Nea Mihai a dat lovitura, în timp ce primarul Ciucu s-a băgat și el în seamă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat