Proiect de 3 milioane de euro, finalizat în Capitală! Ce stradă importantă a trecut de la 2 la 4 benzi de circulaţie

Primarul Sectorului 4 din Capitală, Daniel Băluţă, a prezentat, duminică, finalizarea lucrărilor de lărgire a străzii Caporal Luică de la 2 la 4 benzi de circulaţie.
Romania TV
21 apr. 2019, 16:16
Proiect de 3 milioane de euro, finalizat în Capitală! Ce stradă importantă a trecut de la 2 la 4 benzi de circulaţie

„Din nefericire, atât şoseaua Giurgiului, Luică, cât şi şoseaua Berceni şi Turnu Măgurele erau zonele cele mai uitate din Sectorul 4. A fost extrem de important, pentru că voinţa oamenilor a fost aceea de a crea străzi normale, de a crea un trafic normal. De altfel, în urma acestei modificări, traficul pe toată această zonă de sud, pentru că discutăm din şoseaua Giurgiului până în Calea Vitan, s-a normalizat. Mai mult decât atât, în momentul în care va fi gata şi şoseaua Berceni, vom discuta despre un trafic mai mult decât civilizat până la nivelul şoselei de centură, astfel încât Sectorul 4 va deveni un punct extrem de important, un motor pentru ceea ce înseamnă un trafic rezonabil la nivelul municipiului Bucureşti”, a precizat Daniel Băluţă în cadrul unei conferinţe de presă.

El a adăugat că au fost trei categorii de finanţare pentru acest proiect, iar costul total a ajuns la aproape 3 milioane de euro.

„Avem trei categorii de fonduri pentru această lucrare: prima categorie este reprezentată de bugetul local, a doua – împrumuturi pe care bugetul local le-a efectuat, iar 20% din această lucrare a fost finanţată de Guvernul României, prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală – etapa a II -a. (…) Această lucrare, global, cu tot ceea ce înseamnă amenajarea zonelor adiacente, se îndreaptă către 3 milioane de euro”, a spus primarul Sectorului 4.

Daniel Băluţă a menţionat că au fost înfiinţate 150 de locuri de parcare noi, iar în perioada următoare vor fi amenajate alte 500.

„Locuri de parcare am înfiinţat de la zero încă 150, iar în acest moment lucrăm pe zonele adiacente, am identificat încă 500 de posibilităţi de a face locuri de parcare şi estimez că în următoarele 4 luni vom avea încă 500 de locuri de parcare pe toate aceste locaţii, astfel încât locuitorii din zonă să îşi poată parca maşinile nu pe stradă, ci în parcări”, a menţionat Băluţă.

Totodată, acesta a spus că în acest moment se lucrează la modernizarea şoselei Giurgiului, urmând a fi reabilitată şi şoseaua Olteniţei.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Escapada la munte l-a scos din sărite pe Liviu Vârciu! A ajuns în Poiana Brașov în 7 ore, iar acolo a primit o altă lovitură: ”Ne merităm soarta”
Fanatik.ro
Celebra campioană olimpică confirmă că nu mai are mult de trăit. E bolnavă de cancer, la doar 38 de ani. „Nu vă spun când mor, dar am alarma programată”
Capital.ro
Teste obligatorii de vedere. Acești șoferi vor fi verificați mai des, la fiecare 3 ani. Se dă lege în țara cu peste un milion de români
Playtech.ro
Sfântul Ion sau Sfântul Ioan? Cum spunem corect, de fapt?
Venezuela, sub noua conducere: militari în stradă și presiune din SUA. Ce condiții impune Trump președintelui interimar
wowbiz.ro
Doliu uriaș! Autorul Michael Schumacher a murit la 75 de ani: „Tatăl meu era…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un mare campion la kaiac-canoe a fost găsit fără suflare în propria locuință, la doar 34 de ani
iamsport.ro
Atac DEZLĂNȚUIT la adresa lui Angelescu și Șucu: 'O sărăcie și un tâmplar! Jambor nu există decât în mintea lor, Koljic e mai fragil decât gheața la mal, Rapid pute a minciună'
MediaFlux
Sfântul Ion 2026, sărbătorit miercuri, 7 ianuarie. Ce este total interzis să faci în această sfântă zi
stirilekanald.ro
Anunț foarte important pentru români!
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend