Protest la Guvern: Zeci de biologi şi biochimişti din sistemul sanitar au ieşit în stradă nemulţumiţi de legea salarizării

Câteva zeci de biolologi şi biochimişti au protestat sâmbătă în Piaţa Victoriei, în faţa Guvernului, nemulţumiţi de modul de aplicare a legii salarizării. scrie news.ro. Ei spun că există diferenţe salariale prea mari între ei şi medicii de laborator.
Romania TV
17 mart. 2018, 12:43
Protest la Guvern: Zeci de biologi şi biochimişti din sistemul sanitar au ieşit în stradă nemulţumiţi de legea salarizării

Biochimiştii şi biologii s-au adunat în faţa Guvernului în jurul orei 12.00, purtând pancarte cu mesaje precum „Funcţionăm cu mintea, nu cum doreşte Pintea”, „Respect, nu un sistem defect” şi „Noi facem analize, voi doar produceţi crize”, „Suntem biologi, nu BIO-MI-LOGI”.

Ei consideră că există diferenţe salariale prea mari între ei şi medicii de laboratori şi cer eliminarea discrepanţelor şi „armonizarea profesiei conform standardelor UE”.

În luna februarie, 652 de biologi, biochimişti şi chimişti din sistemul sanitar şi învăţământul medical superior au semnat un memoriu în care se cerea modificarea grilelor de salarizare din Legea cadru 153/2017 pentru aceste categorii profesionale, fiind depus ulterior Guvern, Ministerul Muncii, Ministerul Sănătăţii şi la Camera Deputaţilor. De asemenea, la începutul lunii martie au avut loc proteste spontane în mai multe spitale din ţară.

Ministrul Sănătăţii Sorina Pintea spunea luna trecută că „lucrurile se vor echilibra”.

„Vizavi de Legea salarizării, noi am depus la Camera Deputaţilor câteva amendamente care, credem noi, că ar ajusta sau ar regulariza cât de cât lucrurile. De asemenea, regulamentul sporurilor cu primele opt anexe este postat deja pe site-ul ministerului. Eu zic că lucrurile se vor echilibra şi nu numai biologii, chimiştii, farmaciştii, este vorba şi despre alte categorii profesionale pe care noi vrem să le echilibrăm. Şi chiar medicii. De exemplu, şeful de secţie avea un salariu mai mic în lege decât al unui medic primar şi atunci şi aceste lucruri le-am reglat”, a declarat ministrul Sănătăţii.

Liderul Sanitas, Leonard Bărăscu, a anunţat, luni, că „toate lumea vrea declanşarea grevei” şi că s-a decis dechiderea conflictului de muncă, iar din 20 martie sindicaliştii vor începe acţiunile de pichetare a ministerelor. El a mai spus că în 25 aprilie va fi organizat un miting la care sunt aşteptaţi cel puţin 20.000 de oameni, iar după acest miting va urma imediat greva generală.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât costă, de fapt, o șapcă neagră cu cruce roșie, tip Becali. Chinezii de pe Temu o au mereu la reducere și o vând la un preț bun
Capital.ro
Mare actriță a murit. A fost o stea a teatrului, o forță: Odihnește-te în pace!
Playtech.ro
Indicatorul circular alb-negru zăpăceşte şoferii în trafic. Prea puţini ştiu ce semnifică
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Gata de inaugurare: ultimele detalii pregătite la un important tronson din Autostrada Moldovei
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Vine iureșul de la 1 august. Scumpirile care vor face viața un chin
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
kanald.ro
Mihaela Rădulescu, primul mesaj după moartea lui Felix Baumgartner: ,,Nu am cuvinte”. Vedeta a postat totul pe Instagram
Cancan.ro
Italienii au descoperit cauza reală a prăbușirii parapantei lui Felix Baumgartner! Ce motase pe ea iubitul Mihaelei Rădulescu
Playsport.ro
Camera de filmat instalată de Felix Baumgartner, vinovată de moartea parașutistului? Detaliul care schimbă...
Capital.ro
Veste tristă pentru Elena Udrea? A aflat exact după ce a ieșit din închisoare
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Reacția prezentatoarei TV, care are un iubit cu 11 ani mai tânăr, după ce a fost acuzată că e „vulgară”
stirilekanald.ro
Țara europeană în care pacienții cu boli terminale pot să pună capăt suferinței. În ce condiții se permite moartea asistată
Horoscop zilnic pentru toate zodiile – 20 iulie 2025. O zi de Duminică plină de surprize
MediaFlux
Sindicatele critică măsurile de austeritate anunțate de Bolojan! „Un experiment periculos”
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Burtoșii de la CJ Mureș s-au gândit cum se pot plimba mai comod pe Via Transilvanica: o asfaltează și îi pun borduri