Protest la Ministerul Sănătăţii. Oamenii cer demisia guvernanţilor

Protest la Ministerul Sănătăţii. Zeci de oameni au ieşit, miercuri după-amiază, în stradă pentru a protesta împotriva restricţiilor impuse de autorităţi. Aceştia cer demisia celor care se află la conducerea ţării.
Loredana Brumă
18 nov. 2020, 16:57
Protest la Ministerul Sănătăţii. Oamenii cer demisia guvernanţilor

UPDATE: Oamenii au ajuns la Biroul Electoral Central, după ce au trecut prin Centrul Vechi. Protestul se apropie de final.

Protest la Ministerul Sănătăţii. Câteva zeci de oameni au ieșit în stradă pentru a protesta împotriva restricțiilor impuse impuse de autorităţi. Oamenii au pus candele în memoria victimelor de la Piatra Neamț și cer demisia guvernanților.

A fost nevoie inclusiv de intervenția jandarmilor după ce protestatarii au devenit agresivi.

Citeşte şi Protest în Piaţa Victoriei faţă de închiderea pieţelor. Zeci de agricultori ies în stradă

Protest la Ministerul Sănătăţii. Ce restricţii sunt valabile până pe 14 decembrie

Până pe 14 decembrie România se află în stare de alertă. În aceste condiţii, purtarea măştii a devenit obligatorie pentru persoanele care au vârsta peste 5 ani, pe tot teritoriul ţării, indiferent că eşti în interior sau în exterior

. Pieţele în spaţii închise, târgurile şi oboarele s-au închis. Marile magazine şi-au schimbat programul de lucru se închid cel mai târziu la ora 21.00. De asemenea, circulația pe timp de noapte a fost restricţionată între orele 23.00 și 5.00.

Persoanele care au nevoie să iasă din casă pe timpul nopţii sunt obligate să completeze o declaraţie pe propria răspundere sau să aibă asupra lor o adeverinţă de la angajator. Cine nu respectă regulile riscă amenzi destul de mari.

Persoanele care nu poartă mască sau o poartă necorespunzător, neacoperind nasul şi gura, sau care nu deţin noile declaraţii semnate de angajator în cazul deplasării pe timp de noapte în interes de serviciu, ori a declarației pe propria răspundere, în alte situaţii, pot fi sancţionate cu amendă de la 500 la 2.500 de lei, conform Legii 55/2020.

Reamintim că preşedintele Klaus Iohannis a avut tot miercuri, de la ora 13, o ședință de evaluare și prezentare a măsurilor cu privire la gestionarea pandemiei de COVID-19. La ședință au fost prezenți premierul Ludovic Orban, ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, Raed Arafat și mai mulți specialiști în domeniul sănătății.

Grupul pentru Comunicare Strategică a anunţat 10.269 cazuri noi COVID în ultimele 24 de ore după efectuarea a 37.906 de teste. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri zilnice cu coronavirus de la începutul pandemiei COVID-19 în România. În ultimele 24 de ore, rata de pozitivare a fost de 27%. De asemenea, 1.174 de pacienţi sunt internaţi în prezent la ATI.

Până astăzi, 18 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 383.743 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 261.387 de pacienți au fost declarați vindecați.

Până astăzi, 9.429 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Kelemen Hunor, cel care voia să amâne cu 2 ani stadioanele Dinamo, Farul și FC Argeș, chemat la raport de Peter Magyar, noul șef de la Budapesta. De ce a fost convocat în Ungaria
Capital.ro
Obligație legală pentru proprietarii de locuințe. Poliția și IGSU ar putea primi dreptul de a verifica și amenda direct proprietarii
Playtech.ro
Motivul pentru care zborurile din București sunt mai scumpe decât cele din capitalele alăturate. Diferențele de preț sunt însemnate
Adevarul
„Nu mă duc eu de bună voie”. Un interlop căutat de cinci ani, după ce a desfigurat un tânăr, face live-uri pe TikTok
wowbiz.ro
Lângă cine a apărut Codruța Filip după ce Valentin Sanfira și-a refăcut viața sentimentală. Fotografiile au stârnit reacții în rândul fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 47 de ani din Alba a fost înjunghiat mortal de un tânăr de 18 ani, chiar în noaptea de Paște. Victima nu a avut nici o șansă
iamsport.ro
Edi Iordănescu a dezvăluit ”informațiile primite pe surse” înaintea eliminării României de la Euro 2024: ”Nu le puteam proba”
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Reacția Rusiei după ce Viktor Orban a pierdut alegerile: "Peste patru luni..."
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj