Proteste de amploare la Budapesta impotriva taxei pe internet. Zeci de mii de persoane, în stradă

Câteva zeci de mii de persoane au manifestat marţi seară la Budapesta contra proiectului privind introducerea unei taxe pe internet, transmit MTI şi AFP.
Alina Costache
29 oct. 2014, 11:07
Proteste de amploare la Budapesta impotriva taxei pe internet. Zeci de mii de persoane, în stradă

Peste 10.000 de oameni au protestat marţi seară în capitala Ungariei împotriva roiectului privind introducerea unei taxe pe internet.

”Nu vom permite asta!”, au scandat demonstranţii, reuniţi pe străzile capitalei ungare pentru a doua oară în ultimele trei zile, în pofida temperaturii extrem de scăzute.

Manifestaţii au avut loc şi în alte opt oraşe ungare, iar un marş a fost anunţat în faţa ambasadei Ungariei la Varşovia.

Proiectul propus de guvernul condus de Viktor Orban prevede reţinerea a 150 de forinţi (0,50 euro) pentru fiecare gigaoctet transferat, sumă pe care partidul lui Orban a promis că o va plafona la echivalentul a 2 euro lunar pentru utilizatorii particulari.

Opozanţii estimează că taxa va restrânge criticile împotriva guvernului Orban – adesea acuzat de autoritarism – care sunt exprimate în special în presa online. Ei denunţă, de asemenea, efectele sale negative asupra micilor întreprinzători şi a accesului la informaţie şi la educaţie în regiunile sărace.

Comisia Europeană a criticat dur acest proiect, opozanţii ungari apreciind că măsura va restrânge dreptul la liberă informare şi exprimare.

 

DailyBusiness
Sprijin pentru familiile din România: 15.000 de lei. În ce condiții se oferă
Spynews
Bucurie imensă în familia lui Gabi Bădălău! Sora afaceristului, Sabina, e însărcinată / FOTO
Bzi.ro
Carmen Harra știe cine va fi noul președinte al României! ”Se încheie niște socoteli!”
Fanatik.ro
Zodiile care fac bani și din piatră seacă până la începutul lunii iunie. Au noroc în planul financiar și la serviciu
Capital.ro
Marea dezvăluire despre Călin Georgescu. S-a detonat bomba despre familia sa
Playtech.ro
Care este distanța legală pentru a construi un gard nou între două proprietăți. Ce prevede legea
DailyBusiness
Lovitură pentru pensionari! Statul extinde lista cazurilor în care cere returnarea pensiilor
Adevarul
Un medic urolog explică de câte ori pe zi e normal să mergi la toaletă, în funcţie de vârstă
wowbiz.ro
Ultimele clipe din viața Cristinei Deleanu. Soțul Eugen Cristea, mărturii răvășitoare de la căpătâiul actriței
Spynews
Cu ce se ocupă Radu Mazăre în Madagascar. Fiul lui, Răducu, urmează să îl viziteze
Spynews
Imagini înduioșătoare cu Nasrin Ameri însărcinată. Prezentatoarea este mama unui băiețel de aproape doi ani / FOTO
Evz.ro
Plantele de apartament care îți aduc noroc. Duci o viață liniștită și fără griji
Ego.ro
Soțul m-a părăsit pentru amantă. După 10 ani, mă vrea înapoi și... iată ce mi-a spus!
Prosport.ro
FOTO. Gimnasta, în bikini, după ce s-a retras la 22 de ani
kanald.ro
Rezultate Loto 6 din 49 joi, 15 mai 2025: Numerele extrase astăzi - Joker, Noroc LIVE. Report de peste 18,60 de milioane de lei la Joker
Cancan.ro
Mesajul pe care Giorgia Meloni i l-a transmis soției lui George Simion: 'Trebuie să vă ocupați de tot! Vestea bună e că...'
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
7.000 lei, plătiți la pensie. Casa de Pensii din România virează lunar banii. Cine îi va lua
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Dată afară că e prea indecentă, a făcut avere cu pozele ei și acum a revenit
stirilekanald.ro
Tânăra de 18 ani care a dispărut în Thailanda, apariție șocantă în celălalt capăt al planetei. Spune că este însărcinată
Viperele au năpădit un sat din România. Locuitorii fac apel pentru achiziționarea de seruri antiviperin / video+foto
MediaFlux
Gafa care schimbă totul în alegerile prezidențiale. Răsturnare de situație
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Ce facultate din România le asigură studenților un loc de muncă încă din al doilea an