Proteste masive în Franţa împotriva restricţiilor: peste 200.000 de oameni în toată ţara şi 14.000 în Paris s-au revoltat VIDEO

Peste 200.000 de oameni, inclusiv peste 14.000 la Paris, au mărșăluit în Franța sâmbătă pentru al treilea weekend consecutiv împotriva permisului de sănătate, o mobilizare în creștere, potrivit cifrelor Ministerului de Interne francez.
Filip Stan
31 iul. 2021, 22:31
Proteste masive în Franţa împotriva restricţiilor: peste 200.000 de oameni în toată ţara şi 14.000 în Paris s-au revoltat VIDEO

La ora 18:00, serviciile Ministerului de Interne din Franţa au numărat 204.090 de manifestanți, inclusiv aproximativ 14.250 la Paris, pentru 184 de acțiuni în total.

Sâmbăta trecută, aceste demonstrații au reunit în total 161.000 de persoane, inclusiv 11.000 la Paris.

Au fost mobilizați mai bine de 3.000 de polițiști și jandarmi, în condițiile în care erau așteptați peste 150.000 de demonstranți în principalele orașe franceze. Weekendul trecut au fost aproximativ 161.000 de persoane, în timp ce cu o săptămână înainte, 110.000 de oameni au ocupat străzile, relatează France 24.

La Rennes, manifestaţia a atras 2.900 de persoane, “fără incidente în acest stadiu”, a declarat prefectura la începutul după-amiezii, fiind o creştere a mobilizării faţă de sâmbăta trecută când au fost 2.200 de persoane.

“Sunt evreul lui Macron”, “vaccinează-mă împotriva fascismului şi capitalismului” sau “Media mincinoase! Vrem adevărul”, se putea citi pe pancartele purtate într-o atmosferă festivă şi zgomotoasă.

În Franţa 65% din populaţie este de acord cu protestatarii

În oraşele din sud-est, peste 20.000 de persoane au fost numărate de autorităţi, în principal în Montpellier (8.500) şi la Nisa (6.500).

“Preşedinte, deputaţi, senatori, oameni de ştiinţă, jurnalişti, toţi laşi”, se putea citi pe o pancartă, iar pe alta “Nu sunt nici cobai şi niciun cod QR”.

La Lille, în nordul Franței, mai mult de 2.000 de persoane, inclusiv aşa-numite “veste galbene”, au mărşăluit, scandând “libertate, libertate” sau “permisul sanitar nu-l dorim, permisul autoritar nu-l vrem”.

Potrivit unui sondaj, 4 din 10 francezi îi susțin pe protestatari iar 65% dintre cei chestionați spun că sunt de acord cu aceștia pentru că se opun „caracterului obligatoriu al măsurilor și imposibilitatea cetățeanului de a alege”, relatează sursa citată.

Citeşte şi: Vaccinarea devine obligatorie pentru personalul sanitar din Ungaria. De când intră în vigoare

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
În ciuda imaginilor fierbinți cu ei doi, Bogdan Mocanu se dezice de Iasmina: „Eu sunt un băiat serios”
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Orașul din România unde poți cumpăra un apartament cu 2 camere cu 10.900 de euro. Ai acces rapid la supermarketuri, restaurante, o grădiniță și un parc. De aici ajungi foarte repede la Brașov și Sibiu
Capital.ro
România a pierdut cea mai mare voce a țării. A fost o zeiță a muzicii. Nu va mai fi nimeni ca ea
Playtech.ro
Stațiunea superbă din Grecia cu ape turcoaz și liniște totală, la prețuri mai mici ca pe litoralul românesc
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Care este adevărata relație a lui Simion cu Georgescu: „S-a debarasat deja de el”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Andreea Bălan a răbufnit după discursul lui Claudiu Bleonț la adresa fiicei lui de la Premiile Gopo: „Vă dați seama ce face în privat cu familia sa”
Spynews
Imagini rare cu Laura Cosoi și Adela Popescu. Cum arătau cele două în urmă cu 15 ani / FOTO
Evz.ro
Vremuri grele pentru această zodie. Vor curge problemele
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
kanald.ro
Încă trei zile libere pentru toti angajații, în luna iunie
Cancan.ro
A intrat cu Maserati în Loft! Dani Leș a revenit de 1 Mai la mare alături de iubita lui, cea mai tunată din România!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Schimbare majoră la inspecția tehnică auto. Milioane de șoferi sunt obligați să plătească anual
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
stirilekanald.ro
Profesoara de 36 de ani care a trimis fotografii nud unor elevi, pedepsită aspru
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
O stațiune emblemă a litoralului românesc este amenințată cu dispariția. Turiști, alungați de intervențiile ce ar fi trebuit să o pună în valoare