Proteste violente la Kiev. Victimele de la Cernobâl au ieşit pe stradă şi s-au bătut cu poliţia

Violenţe la Kiev, în Ucraina. Câteva mii de victime ale accidentului nuclear de la Cernobâl au ieşit pe stradă şi s-au bătut cu poliţia.
Romania TV
30 nov. 2011, 08:58
Proteste violente la Kiev. Victimele de la Cernobâl au ieşit pe stradă şi s-au bătut cu poliţia

Mulţimea a încercat să blocheze strada din faţa guvernului. Poliţia a fost trimisă imediat să dispereseze protestarii .

Oamenii sunt nemulţumiţi de un proiect al guvernului care prevede reducerea pensiilor pentru victimele de la Cernobâl. De asemenea, unii veterani de război s-au alăturat manifestaţiilor , pentru că autorităţile vor să le taie şi lor din venituri.

„Când ţara a fost în pericol au avut nevoie de noi. Dar acum, ţara ne-a călcat în picioare şi nimeni nu mai are nevoie de noi”, spunea un protestatar.

Mulţimea a protestat şi faţă de brutalitatea poliţiei, care a ucis un manifestant la Doneţk acum căteva zile.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce s-a ales de Larissa Riquelme, tânăra care a înnebunit lumea la Campionatului Mondial din 2010. Meseria care îi aduce bani mulți
Capital.ro
Reguli pentru cei care stau la bloc. Asociația trebuie să emită obligatoriu 4 chitanțe proprietarului pentru această plată
Playtech.ro
Hainele din cauza cărora nu ţi se permite accesul în avion. La ce să fii atent vara aceasta când pleci în concediu
Adevarul
Prințul Louis a furat din nou spectacolul la Trooping the Colour. Gesturile sale au devenit virale
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
De ce nu și-ar fi atins legenda Stelei ”cu tehnica extraordinară” potențialul: ”Putea să fie la un nivel foarte ridicat!”
MediaFlux
Se dau 540 lei în plus la pensie. Iată cum se pot obține banii
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți