Prună, deputat USR: Preşedintele critică şi el exact ceea ce noi, USR, am criticat încă de când am văzut acest buget

Preşedintele Klaus Iohannis critică exact ceea ce a criticat USR încă de când bugetul pe 2019 a fost publicat pe site-ul Guvernului, a declarat miercuri deputatul USR Cristina Prună, afirmând că bugetul nu este realist şi va duce România în criză.
Romania TV
20 feb. 2019, 14:50
Prună, deputat USR: Preşedintele critică şi el exact ceea ce noi, USR, am criticat încă de când am văzut acest buget

„Declaraţia de astăzi (miercuri – n.r.) a preşedintelui este o declaraţie cu care USR a ieşit inclusiv de când acest buget a fost publicat pe site-ul Guvernului. Văd faptul că preşedintele critică şi el exact ceea ce noi, USR, am criticat încă de când am văzut acest buget. Am spus că se bazează pe o creştere economică ireală de 5,5%, în condiţiile în care INS a ieşit şi a spus că de fapt creşterea va fi doar de 4%, iar Comisia Europeană a spus că România va avea o creştere de 3,8%. Am văzut de unde se taie, se taie din bugetul DNA – 8%, din bugetul DIICOT – 15% şi se dă în tot felul de fonduri, se alocă mai mulţi bani şi către PNDL, acest program falimentar care am văzut foarte bine că nu a scos în niciun caz România din noroaie, ba mai rău, a adâncit-o cu proiecte total inutile, multe dintre ele supraevaluate, lucrări făcute de mântuială şi proiecte care nu îşi aveau rostul, terenuri de fotbal în pantă şi parcuri în mijlocul pustietăţii. Este genul de buget cu care ne-am obişnuit din partea majorităţii PSD-ALDE, care nu este unul realist şi care va duce România în criză”, a spus Prună la Parlament.

Ea a adăugat că preşedintele Iohannis trebuie să analizeze foarte bine acest buget.

„Este un buget care poate duce foarte rapid în criză şi noi nu putem să ignorăm nici ceea ce se întâmplă la nivel internaţional, vedem că economia, inclusiv a Germaniei, dar şi a Italiei şi altor ţări a început să încetinească. Nu suntem independenţi, ne afectează ceea ce se întâmplă în jurul nostru şi există riscul ca România, cu acest buget cu un deficit urcat la 2,75, să ne ducă foarte rapid către haos şi către criză”, a menţionat Prună.

Purtătorul de cuvânt al preşedintelui României, Mădălina Dobrovolschi, a anunţat miercuri că şeful statului urmează să ia o decizie cu privire la legile bugetului de stat şi asigurărilor sociale, pe care o va anunţa public în zilele care vin, adăugând însă că proiectul adoptat de Parlament nu este destinat dezvoltării şi progresului ţării, ci „bunăstării PSD”.

„Preşedintele Klaus Iohannis atrage atenţia încă o dată că bugetul pentru anul 2019 nu este destinat dezvoltării şi progresului României, ci bunăstării PSD. Bugetul pentru anul 2019, croit din imaginaţia PSD pe baza unor cifre exagerat de optimiste, reprezintă o nouă dovadă a iresponsabilităţii şi modului defectuos prin care social-democraţii au decis să guverneze România. În pofida numeroaselor semnale de alarmă cu privire la sustenabilitate, PSD a mers înainte cu bugetul, aşa cum a decis de fapt grupul restrâns de la vârful acestui partid, care are interese paralele cu cele ale românilor”, a spus Dobrovolschi, la Palatul Cotroceni.

DailyBusiness
Cum ajung angajații cu salariul mare să câștige atât de mulți bani. Secretul dovedit științific care te ajută în carieră
Spynews
Veste de ultimă oră pentru Bianca Drăgușanu și Chef Foa! Ce fac magistrații din București
Bzi.ro
Ce pensie are Valentin Ceaușescu? Viața discretă a fiului fostului dictator după decenii de muncă în cercetare
Fanatik.ro
Ce a găsit, de fapt, Reghecampf în Sudan: milioane de copii înfometați. ”Sunt piele și os”
Capital.ro
Când se trece la ora de iarnă în 2025. Ceasul se dă înapoi cu o oră, ora 4:00 devine ora 3:00
Playtech.ro
Până când mai este valabil buletinul clasic pentru călătoriile în Uniunea Europeană
Adevarul
Termocentrala Mintia, sfârșitul epocii cărbunelui. Transformarea spectaculoasă a „Stelei de pe Mureș”
wowbiz.ro
Concurenta care a făcut amor cu ispita de la „Insula Iubirii” în dormitor! A picat testul fidelității, la fel ca Ella Vișan
Evz.ro
Fost candidat la prezidențiale, acuzat că a încercat să racoleze un minor 
Prosport.ro
FOTO. Fiica lui Ilie Năstase și a Amaliei Năstase s-a pozat la duș
kanald.ro
Începerea anului universitar, amânată? Studenții sunt nemulțumiți de tăierea burselor
Cancan.ro
Felix Baumgartner a fost, de fapt, ucis? Răsturnare de situație, după ultima descoperire a anchetatorilor
iamsport.ro
A încercat să devină acționar la clubul din SuperLiga aflat în pericol, iar acum iese la atac: ”Întrebați-i pe alții de ce nu se dorește!”
MediaFlux
O nouă ședință a coaliției! Liber la cumulul pensie-salariu la stat. Bolojan a scos prevederea de interzicere din Pachetul 2
stirilekanald.ro
Rusia exclude o întâlnire directă cu Volodimir Zelenski. Răsturnare de situație în privința opririi războiului din Ucraina
Mihai Voropchievici Horoscop rune 24–29 august. Vărsătorii dau lovitura, Berbecii il au pe Wunjo, Fecioarele primesc bani