PSD: Legea carantinării va intra cel târziu mâine dimineaţă în plenul Camerei Deputaţilor, dar va intra cu modificări majore

Senatorul Lucian Romaşcanu, purtător de cuvânt al PSD, a precizat că proiectul de lege al Guvernului privind carantina va intra cel târziu, joi dimineaţă, în plenul Camerei Deputaţilor. 
Romania TV
08 iul. 2020, 11:23
PSD: Legea carantinării va intra cel târziu mâine dimineaţă în plenul Camerei Deputaţilor, dar va intra cu modificări majore

„Foarte importantă este şi discuţia privind adoptarea Legii carantinării şi izolării. După cum am văzut, proiectul primit de la Guvern, care nu a stat absolut deloc în dezbatere publică, acesta protejează abuzurile şi nu protejează cetăţenii. Această propunere legislativă este în acest moment în Comisia juridică a Camerei Deputaţilor, cel mai târziu mâine dimineaţă va intra în plen, dar va intra cu modificări majore, operate în comisie”, a declarat Lucian Romaşcanu, la finalul Biroului Politic Naţional al PSD, potrivit News.ro.

Purtătorul de cuvânt al PSD a mai precizat că la discuţiile din comisia juridică participă şi specialişti, reprezentanţi ai organizaţiilor neguvernamentale, iar modificările la proiectul de lege privind carantina vor fi făcute şi în funcţie de opinia acestora.

„La aceste discuţii participă şi invitaţi din partea organizaţiilor neguvernamentale, specialişti, iar această lege, ţinând cont şi de ceea ce spune societatea civilă, trebuie să fie o lege care protejează populaţia şi nu protejează abuzurile”, a mai spus Romaşcanu.

Iniţial, PSD a transmis miercuri că legea carantinării și izolării, aflată în Camera Deputaților, va fi votată astăzi. În Comisia Juridică a Camerei Deputaților au avut loc dezbateri cu ONG-urile pe tema proiectului guvernamental, scrie Stiripesurse.ro. Social-democrații au spus că proiectul conține numeroase probleme și va fi adoptat cu modificări în Parlament. Senatul este cameră decizională.

„Orban și PNL s-au scufundat în mocirla propriei incompetențe! Reparăm legea carantinării și o votăm azi, fiindcă guvernarea liberală de leneși este depășită de situație. Orban și PNL s-au scufundat în mocirla propriei incompetențe!

Împreună cu societatea civilă, PSD va îndrepta aberațiile din legea carantinării, construită din nou haotic de Guvernul PNL. Orban și Tătaru au stat degeaba două săptămâni după decizia CCR, deși știau că deciziile lor ilegale privind carantina și izolarea vor avea efecte dramatice. Numărul-record de infectări de astăzi este efectul iresponsabilității lor. Iar modul aberant în care au construit noua lege duce la aceeași situație: actul poate cădea din nou la Curte dacă este contestat!

De aceea, PSD lucrează azi în Parlament, alături de principalele ONG-uri, să adopte, în regim de urgență o formă coerentă și constituțională a legii. Altfel, România va trăi la nesfârșit „Ziua Cârtiței”, în care o guvernare incompetentă repetă la nesfârșit aceleași greșeli”, a transmis PSD pe pagina de Facebook a partidului.

Citeşte şi: Deputaţii au adoptat proiectul de lege privind organizarea alegerilor locale pe 27 septembrie. Legea merge la promulgare

DailyBusiness
Donald Trump a declarat că Africa de Sud ar trebui exclusă din G20 și că nu va participa la summitul de la Johannesburg
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Fotbalistul cu origini românești de la Basel a dezvăluit de ce nu mai vine atât de des în România: „Țara este cunoscută pentru asta”
Capital.ro
ANAF schimbă regulile. Băncile transmit date despre clienți și conturi. Care va fi procesul
Playtech.ro
Cele mai periculoase drumuri din România, conform numărului de accidente. Cauzele principale pentru dezastrul de pe străzi
Adevarul
Controversele din trecutul lui Fănel Bogos, patronul Vanbet anchetat de DNA: acuzații de mită, amenzi și un dosar de crimă nerezolvat
wowbiz.ro
BREAKING! Dani Mocanu, condamnat definitiv la 4 ani de închisoare cu executare pentru tentativă de omor
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Horia Moculescu: Acesta este intubat și se află la ATI
iamsport.ro
Fără dubii! Radu Banciu a spus ce rezultat va înregistra Anca Alexandrescu la alegeri: ”Asta i-am transmis”
MediaFlux
Sute de mii de părinți din România au primit între 1.651 lei și 8.500 lei pe lună de la stat! Cât timp se acordă indemnizația
stirilekanald.ro
Un cuplu a fost surprins făcând amor într-o biserică din Italia! Preotul român i-a descoperit: „Un grav act de profanare”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai