PSD cere USR demisia lui Clotilde Armand de la Primăria Sectorului 1: „Conflictele de interese au devenit o practică generalizată în Primăria Sectorului 1”

PSD i-a solicitat, vineri, conducerii USR să aplice principiile de integritate şi anticorupţie asupra primarului sectorului 1, Clotilde Armand, "la fel cum obişnuia să le înfiereze în cazul altor demnitari".
Filip Stan
13 ian. 2023, 16:53
PSD cere USR demisia lui Clotilde Armand de la Primăria Sectorului 1:

Social-democraţii consideră că „la fel de jenant” e şi faptul că USR „s-a făcut scut” pentru apărarea primarului Sectorului 1, Clotilde Armand, acuzată de o faptă chiar mai gravă, respectiv că a angajat „o rudă de gradul zero, adică pe sine, în poziţia de manager al unui proiect gestionat de instituţia pe care o conduce”.

„După ce au solicitat cu înfocare revocarea preşedintelui Autorităţii Electorale Permanente (AEP) pentru că a angajat în instituţie o rudă de gradul 2, cei din conducerea USR nu mai pot continua să-i protejeze politic pe colegii lor de partid din administraţia Sectorului 1, acuzaţi de fapte penale similare sau chiar mai grave. Este incalificabil că USR se face că nu vede cazul directorul Administraţiei Domeniului Public Sector 1, Sorina Oancea, care, exact ca preşedintele AEP, şi-a angajat o rudă de gradul 2, respectiv cumnatul, la şefia Biroului Parcări aflat în subordinea sa.

Exact ca în cazul preşedintelui AEP, Agenţia Naţională de Integritate (ANI) a sesizat Parchetul pentru fapta penală de conflict de interese comisă de Clotilde Armand, fără însă ca acest lucru să fie urmat de suspendarea sa din USR. După cum se vede, conflictele de interese au devenit o practică generalizată în Primăria Sectorului 1, sub privirile îngăduitoare ale USR, care acum pune la îndoială credibilitatea ANI, după ce ani la rând i-a lăudat rolul fundamental în demascarea cazurilor de corupţie şi de incompatibilitate”, se arată în comunicatul PSD.

Citeşte şi: VIDEO: Diana Șoșoacă a explodat în direct, la adresa Maiei Sandu: „Pitica asta nu are tupeu să se întâlnească cu mine! Și-a vândut propria nație lui Soroș!”

DailyBusiness
PSD declanșează criza guvernamentală. Miniștrii își dau demisia în bloc, iar Guvernul Ilie Bolojan, sub presiunea unei moțiuni de cenzură
Spynews
Betty Salam s-a întors la băiatul ei! Cum a apărut artista alături de Matthias
Fanatik.ro
Prima acțiune în forță a lui Gică Hagi de când a devenit selecționer. Ce a făcut „Regele” timp de 3 ore când a ajuns la Casa Fotbalului. Exclusiv
Capital.ro
Prețul carburanților vineri, 24 aprilie. Tarifele au crescut din nou. Cât costă un plin în România
Playtech.ro
Ryanair schimbă regulile de check-in. Ghișeele se închid mai devreme
Adevarul
Bancherul putred de bogat care a devenit arhitectul Europei moderne. Era un geniu al diplomației și a schimbat destinul cultural al continentului
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil a fost acroșat de o mașină după ce a căzut din căruță, pe un drum din Sibiu! În ce stare se află minorul
iamsport.ro
Dan Diaconescu, ofertă pentru Radu Banciu: ”Vă dau dublu cât câștigați! Mi s-a părut întotdeauna că sunteți o voce specială, aparte”
MediaFlux
Secretul mașinii care-l însoțește pe Putin. Președintele Rusiei se teme de un asasinat VIDEO
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara