PSD Cluj, gest umanitar pentru cel mai sărac premier. I-au trimis un pachet cu un deodorant şi mai multe conserve

PSD Cluj a reacţionat ironic la declaraţia de avere a premierului Orban, care, în 2018, a  trăit, conform declarației de avere, din 3.000 de lei lunar, alături de soția sa. Social democraţii s-au mobilizat şi i-au trimis un pacheţel liderului liberal.
Filip Stan
06 dec. 2019, 10:05
PSD Cluj, gest umanitar pentru cel mai sărac premier. I-au trimis un pachet cu un deodorant şi mai multe conserve

„In aceasta dimineata, prin intermediul unui curier, filiala PSD Cluj a trimis un mic pachetel cu alimente, bani, produse cosmetice si carti catre domnul Ludovic Orban, premierul Romaniei, despre care am aflat cu ingrijorare ca traieste doar cu 3000 de lei pe luna. Propunerea de intrajutorare a venit din partea domnului Marinel Bagacean, pensionar, membru vechi al PSD Cluj, care ne-a atras atentia ca nu putem sta nepasatori in fata problemelor de viata ale unui om nacajit cum e domnul Ludovic Orban care, dovedind un spirit de sacrificiu enorm, din putinul pe care il avea, a donat la partid in campanie si 17000 de lei, adica jumatate din venituri, traind in post si smerenie tot anul.

Speram sa ii ajunga cele trimise pana cand isi va lua leafa de premier, daca e nevoie, mai trimitem si sarmale, sosoni si chiloti dinamo, ca sa treaca cu bine domnul premier aceasta iarna si sa faca cat mai repede bugetul”, scrie Liviu Alexa – presedinte PSD Cluj pe Facebook.

Citeşte şi: Ludovic Orban, declaraţie de avere. Premierul a trăit cu 3.000 de lei pe lună anul trecut. Orban: Am un trai modest

Premierul Ludovic Orban şi-a publicat declaraţia de avere. Potrivit documentului, liderul liberal locuieşte într-o casă de vacanţă în co-proprietate cu soţia, iar anul trecut a avut venituri nete de puţin peste 3.000 de lei lunar.

”Da. Asta e problema dumneavoastră. Declarația de avere spune totul despre cariera mea, despre cinstea mea. De-a lungul ultimilor 30 de ani am deținut funcții publice și nu te poți îmbogăți, poți avea, cel mult, un trai decent. Am un trai modest, sunt un om care nu am aplecare spre a trăi pe picior mare. Nu asta e problema, ci cât de corect este un om. Nu trebuie să se înțeleagă că sunt cel mai sărac premier, ci cel mai cinstit și corect”, a răspuns Ludovic Orban, vizibil deranjat, la întrebările presei.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Gheorghe Dincă a ajuns pe mâinile medicilor! Ce a pățit monstrul din Caracal, în penitenciar
Fanatik.ro
Dublă pierdere pentru Universitatea Craiova! Un titular a ajuns pe masa de operație, iar altul a lipsit de la antrenament. Update exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a spus totul în presa străină: Ținta noastră este să deținem controlul! Cea mai mare bogăție a României
Playtech.ro
De unde vine salata de boeuf: mulţi cred că din Rusia, dar e total greşit. Se numeşte Niislel şi se face de Revelion
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
Noi dezvăluiri-șoc după documentarul Recorder! Omul care a pierdut 200 de mil. € în justiție a spus ce făceau unii judecători de la Înalta Curte
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro pentru tinerii din România! Iată cum poți obține banii
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Matematica devine joacă: 5 jocuri care fac cifrele prietenoase