PSD îi cere lui Ilie Bolojan să plece din funcția de premier interimar.
„Ilie Bolojan trebuie să răspundă politic pentru decizia sa de a numi la conducerea Vămii o persoană anchetată pentru infracţiuni asimilate faptelor de corupţie. PSD îi solicită prim-ministrului demis Ilie Bolojan să îşi asume răspunderea politică pentru decizia sa de a numi la conducerea Autorităţii Vamale Române (AVR) o persoană care a fost reţinută de procurori pentru săvârşirea unor infracţiuni asimilate faptelor de corupţie. Având în vedere că şi-a asumat personal această numire, fără să se consulte şi fără să ţină seama de partenerii din Coaliţie, premierul demis ar trebui imediat să înceteze exercitarea funcţiei de conducere a Guvernului interimar şi să desemneze un alt membru al Executivului care să-i preia atribuţiile”, se arată într-un comunicat de presă al PSD.
Social-democraţii susţin că „atunci când te erijezi în postura de mare reformator al statului” şi de „apărător neînduplecat” al integrităţii în exercitarea funcţiilor publice, ai responsabilitatea politică şi obligaţia morală să îţi aplici asupra propriei persoane principiile pe care le invoci în cazul altora.
„Ca atare, asumarea răspunderii în acest caz, în care premierul demis a girat personal pentru persoana numită la Autoritatea Vamală, nu poate rămâne fără nicio consecinţă concretă în plan politic. Prim-ministrul demis trebuie să plece! PSD aminteşte că, la momentul numirii actualului şef al Autorităţii Vamale Române, i-a atras atenţia premierului demis că astfel de decizii luate în nume personal încălcau Acordul Politic care îl obliga să se consulte cu ceilalţi parteneri de guvernare. Cazul de faţă este ilustrativ pentru seria lungă de decizii luate de unul singur în fruntea Executivului prin care Ilie Bolojan a subminat sistematic dialogul şi colaborarea în cadrul Coaliţiei de Guvernare şi care, în cele din urmă, au condus la demiterea sa din funcţia de premier”, precizează comunicatul PSD.