PSD renunţă la prezentarea Programului de guvernare, întrucât nu a primit aviz din partea DSU. Ironii la adresa lui Arafat şi a PNL. Rafila: Măsurile de sănătate publică trebuie luate de Ministerul Sănătăţii

PSD renunţă la prezentarea Programului de guvernare, întrucât nu a primit aviz din partea DSU. "Românii vor afla de la fiecare ministru PSD care sunt prioritățile noastre la guvernare!", au mai transmis social-democraţii.
Alina Andrei
24 nov. 2021, 13:16
PSD renunţă la prezentarea Programului de guvernare, întrucât nu a primit aviz din partea DSU. Ironii la adresa lui Arafat şi a PNL. Rafila: Măsurile de sănătate publică trebuie luate de Ministerul Sănătăţii

PSD a anunţat că renunţă la prezentarea Programului de guvernare, eveniment programat pentru miercuri la ora 19.00, întrucât nu a primit avizul DSU. Social-democraţii aruncă ironii la adresa şefului DSU Raed Arafat şi a colegilor de coaliţie, afirmând că la Congresul PNL s-a permis participarea a 5.000 de oameni, dar nu şi evenimentul PSD, cu mult mai puţini participanţi.

„Congres cu 5.000 de persoane s-a putut, prezentarea programului de guvernare al PSD, cu 20 de oameni în sală, nu a primit avizul DSU!”, a transmis PSD, într-o comunicare pe Facebook.

Citeşte şi: Guvernul Ciucă promite creşterea salariului minim pe economie şi vrea limitarea duratei de aplicare a acestuia la doi ani

„PSD respectă legea și renunță să facă acest eveniment. Românii vor afla de la fiecare ministru PSD care sunt prioritățile noastre la guvernare!”, au mai transmis social-democraţii.

Citeşte şi: Programul guvernului Ciucă pe Transporturi: 13.000 de km de drumuri modernizate, finalizarea autostrăzilor în lucru, metrou în Cluj şi trenuri de mare viteză

Alexandru Rafila, întrebat dacă PSD ia în calcul demiterea lui Raed Arafat: DSU şi-a făcut foarte bine treaba în România şi domnul doctor Arafat este un foarte bun profesionist

Alexandru Rafila, candidatul propus pentru funcţia de ministru al Sănătăţii, a afirmat, miercuri, întrebat dacă ia în calcul demiterea lui Raed Arafat, că acesta şi-a făcut foarte bine treaba la DSU, fiind un foarte bun profesionist.

”DSU şi-a făcut foarte bine treaba în România şi domnul doctor Arafat este un foarte bun profesionist (…) dar politica de sănătate şi sănătate publică o face Ministerul Sănătăţii. Măsurile de sănătate publică trebuie luate de Ministerul Sănătăţii. Nu se poate ca aceste măsuri cu impact pe sănătatea publică să fie aprobate de o altă structură, ia MS să răspundă…”, a afirmat, miercuri, Alexandru Rafila, întrebat dacă ian calcul demiterea lui Raed Arafat.

Pe de altă parte, Rafila susţine că Ministerul Sănătăţii trebuie să aibă un rol activ în gestionarea pandemiei şi să preia din sarcinile CNSU.

”Voi avea o discuţie la nivelul Guvernului, încât acest mecanism să fie schimbat, iar MS să aibă toate pârghiile la dispoziţie, inclusiv date despre situaţia din timp real. Nu putem să lucrăm ca o anexă a unei supra-structuri”, a mai spus Alexandru Rafila.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
Adriana Săftoiu, dezvăluiri exclusive despre salariul prea mare pe care îl ia la TVR. Ce soluție are pentru a-l reduce. Sporurile incredibile de la postul public: „Curtea de Conturi ne-a cerut să spunem”
Capital.ro
Ajutor financiar pentru pensionari. Se acordă până la 1.000 de lei. Ce pregătește Guvernul. Cine primește banii
Playtech.ro
Ce salariu are un dascăl în 2026. Suma pe care o încasează ajutorul preotului
Adevarul
Ieftinirile de la pompă, doar o „iluzie” - Motorina de 11 lei devine inevitabilă în aprilie. De ce eșuează măsurile Guvernului
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Când au divorțat, de fapt, Valentin Sanfira și Codruța Filip. Detaliul care schimbă tot: „Pe 14 februarie erau încă împreună”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O mașină a fost complet strivită în urma accidentului în lanț de pe A2. Două TIR-uri au fost pulverizate și o persoană a scăpat miraculos
iamsport.ro
Două echipe din SuperLiga, distruse de fostul finanțator din fotbalul românesc: ”Fasolari fără șuncă în ciorbă, se vedeau campioane până mai ieri! Vai de voi, mămăligilor”
MediaFlux
Lacul Vidraru începe să fie umplut. Hidroelectrica anunță procedura pentru următoarele zile
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj