PSD va depune amendamente la buget pentru a fi plătite salariile restante ale minerilor. Sorin Grindeanu: „E normal într-o ţară europeană ca oamenii să fie plătiţi”

Parlamentarii PSD vor depune amendamente la legea bugetului de stat pentru a putea fi plătite drepturile restante minerilor din Valea Jiului. Anunţul a fost făcut, luni, de Sorin Grindeanu, prim-vicepreşedintele PSD, care a precizat că a discutat despre această problemă în forul de conducere al partidului.
Razvan Mihalascu
22 feb. 2021, 14:02
PSD va depune amendamente la buget pentru a fi plătite salariile restante ale minerilor. Sorin Grindeanu:

Sorin Grindeanu a precizat că PSD va depune amendamente la buget pentru a fi plătite salariile restante ale minerilor.

„Am discutat în Biroul Politic Naţional şi despre situaţia din Valea Jiului. Am decis să luăm legătura cu colegii noştri europeni, pentru ca, din miliardele prevăzute atât în Fondul pentru o tranziţie justă, cât şi în Planul de rezilienţă, să se poată aloca fonduri pentru proiecte de dezvoltare economică. În paralel, (…) vom depune amendamente la buget pentru a le plăti minerilor drepturile restante. E normal într-o ţară europeană ca oamenii să fie plătiţi la timp pentru munca lor”, a declarat Sorin Grindeanu, după şedinţa conducerii PSD, conform Agerpres.

Citeşte şi: Florin Cîţu, despre „miile de amendamente” anunţate de PSD la buget: Impactul bugetar este de aproape 6% din PIB. Vrea să scoată România din UE

PSD va depune amendamente la buget pentru a fi plătite salariile restante ale minerilor. Reacţia lui Florin Cîţu: „Este un domeniu dificil”

Premierul Florin Cîţu a precizat, luni, că protestul nu este o soluţie care rezolvă problemele din Valea Jiului.

„Este un domeniu dificil şi ştim foarte bine că această tranziţie la economia verde în toată UE vine cu probleme. Îi înţeleg, ştiu că trec printr-o perioadă dificilă. Nu cred că soluţia pe care au ales-o este una care rezolvă problemele. Acest Guvern a arătat foarte clar, şi anul trecut şi anul acesta, salariile au fost plătite la timp. Avem soluţii şi pentru următoarele trei luni de zile. În acelaşi timp, eu cred că trebuie să ne uităm la întreaga imagine a economiei. De aceea spun că soluţia pe care au ales-o nu cred că este una bună. În 2020, când au fost plătite toate salariile şi ale minerilor, lună de lună în România au fost 4 milioane de oameni în şomaj tehnic, pentru că trecem prin cea mai mare criză din sănătate”, a spus Cîţu, conform sursei citate.

Premierul a subliniat că foarte mulţi politicieni profită de pe urma minerilor.

„Sunt foarte mulţi politicieni care profită aşa cum au profitat şi alţi politicieni tot din aceeaşi categorie în ultimii ani tot de pe urma acestei categiorii sociale. Ţineţi minte ce s-a întâmplat în anii ’90. Eu pot să le spun atât românilor şi bucureştenilor că nu voi permite niciodată în România, în mandatul meu, să se se întâmple ce s-a întâmplat în mandatul lui Iliescu şi al altor socialişti”, a spus mai premierul Florin Cîţu.

Citeşte şi: Premierul Florin Cîţu anunţă că nu va permite o nouă Mineriadă: Nu în mandatul meu

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Gabi Balint, reacție sfâșietoare după moartea lui Emeric Ienei: „Ușor, ușor, ne ducem toți”. Exclusiv
Capital.ro
Decizia luată de Elena Udrea. A plecat din țară fără partenerul său. Ce s-a întâmplat cu Adrian Alexandrov
Playtech.ro
Distruge gătitul la microunde nutrienții din mâncare? Ce spun studiile recente
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
Dezvăluiri BOMBĂ despre criminalul din Mureș! Ea este singura persoană care știe unde se ascunde Emil Gânj! De ce nu are voie să spună: „Nu poate fi obligat să denunțe locația!”
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Când vor fi virate bursele elevilor aferente lunilor septembrie şi octombrie: Banii vor intra direct pe carduri
iamsport.ro
”Când vedeți că se sting legendele Stelei, vă pare rău de războiul cu ele?”. Gigi Becali a dat cărțile pe față după moartea lui Emeric Ienei
MediaFlux
Bobonete și Dan Chișu, supărați la o terasă! Imagini total diferite față de cele din podcasturi. Nici nu și-au terminat ceaiul! FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai