PSD va vota prelungirea stării de urgenţă în timpul crizei de coronavirus. Marcel Ciolacu: „PSD va fi responsabil”

Marcel Ciolacu, preşedintele interimar al PSD, a declarat, miercuri, după şedinţa Comitetului Naţional Executiv, că toţi parlamentarii social-democraţi vor vota prelungirea stării de urgenţă joi în Legislativ. Preşedintele Camerei Deputaţilor susţine că măsurile luate de Guvern au dus la un "haos generalizat, un haos care duce la dezastre precum cel de la Suceava unde oamenii au murit cu zile".
Romania TV
15 apr. 2020, 15:55
PSD va vota prelungirea stării de urgenţă în timpul crizei de coronavirus. Marcel Ciolacu:

Într-un mesaj video publicat pe Facebook, Marcel Ciolacu a precizat că „Guvern nu este de partea oamenilor în această criză”.

„Acest Guvern nu lucrează pentru români, pentru sănătatea şi siguranţa lor, pentru locurile lor de muncă, pentru nivelul lor de trai, pentru a avea o perspectivă şi nu doar un slogan că totul va fi bine. Responsabilitatea cerută în fiecare zi de reprezentanţii Puterii nu trebuie să vină doar din partea cetăţenilor care stau în case”, a precizat preşedintele interimar al PSD.

Preşedintele Camerei Deputaţilor a susţinut că Guvernul „trebuie să vină urgent cu un plan de acţiune concret pentru testarea masivă a populaţiei, pentru transparenţa informărilor şi a achiziţiilor făcute, pentru agricultură, pentru relansarea economiei şi salvarea locurilor de muncă”.

„Mâna intinsă de Parlament a fost însă ignorată. Am văzut mai nou că nici relaţia cu preşedintele Iohannis nu mai funcţionează. Este un haos generalizat, un haos care duce la dezastre precum cel de la Suceava unde oamenii au murit cu zile, la sute de medici infectaţi, la peste un milion de şomeri, la sute de firme închise, la o economie pusă pe butuci şi fără nicio speranţă că în viitor se va schimba ceva în bine.

Toate acestea demonstrează că Guvernul a ajuns într-un punct critic. Lucrurile nu mai pot continua aşa”, a menţionat Ciolacu.

Liderul interimar al social-democraţilor afirmă că „PSD va fi responsabil ca de fiecare dată”.

„Am înţeles că în acest moment Guvernul nu doreşte să testeze masiv populaţia ca să putem discuta apoi despre o repornire a economiei şi despre ridicarea treptată a interdicţiilor. Nu putem să ne jucăm cu sănătatea şi siguranţa oamenilor, aşa cum o face ministrul Vela prin deciziile sale”, a spus preşedintele interimar al PSD.

Marcel Ciolacu a afirmat că PSD dispune de o majoritate în Parlament, „o majoritate decisă să ia măsurile pe care Guvernul nu le ia”.

„Am decis astăzi că vom vota prelungirea stării de urgenţă, dar şi că determinăm în acelaşi timp Guvernul să acţioneze, să facă ceva concret pentru oameni chiar de astăzi”, a afirmat Marcel Ciolacu.

De asemenea, liderul interimar al PSD susţine că „în 60 de zile de la încetarea stării de urgenţă, Curtea de Conturi va trebui să facă un control şi să prezinte Parlamentului un raport ca toată lumea să ştie cum s-au făcut achiziţiile publice, dacă s-a respectat legea sau nu”.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Olga Verbițchi s-a căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă
Fanatik.ro
Alexandru Chipciu, show la conferință! Șocat de imaginile cu Gabi Matei, jucătorul i-a răspuns lui Gigi Becali și a comentat declarațiile șefului LPF: „E dramatic!”
Capital.ro
Lege la bloc în România. Proprietarii au interzis chiar în propria locuință. Se obține acord de la vecini și Asociația de Proprietari
Playtech.ro
Urmează temperaturi neașteptat de ridicate. Unde va fi cel mai cald în zilele următoare. Anunțul făcut de meteorologi
Adevarul
„Voi deranja interese mari”. Un alt primar din România anunță interzicerea păcănelelor din oraș: „Îmi asum această decizie”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident șocant în Sibiu: Un copil de 11 ani s-a urcat la volan și a strivit-o pe mama lui de un zid
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Putin primește o lovitură din propria sa familie. Este rugat cu lacrimi în ochi să oprească războiul
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat