Putin îşi loveşte duşmanii direct în… sistemul nervos central

Pistoalele psihotronice care pot transforma cu adevărat într-un "zombi" pe oricine lovesc au primit undă verde de la preşedintele nou-ales al Rusiei, Vladimir Putin.
Romania TV
01 apr. 2012, 13:04
Putin îşi loveşte duşmanii direct în... sistemul nervos central

Aceste arme futuriste care atacă sistemul nervos central (SNC) al victimelor lorau fost realizate de cercetătorii ruşi cu scopul de a fi folosite împotriva oricărui duşman al Rusiei şi, probabil, a oricărui disident. Aceste arme vor fi perfecţionate şi vor deveni funcţionale până la sfârşitul acestui deceniu, informază surse din Moscova citate de Daily Mail.

Aceste surse au mai dezvăluit că Putin ar fi comentat în sensul că armele psihotronice ar fi „instrumente complet noi pentru atingerea unor scopuri politice şi strategice”. Aceste arme folosesc radiaţia electromagnetică de tipul celei pe baza căreia funţionează cuptoarele cu microunde. „Acest tip de arme este comparabil, ca efecte, cu armele nucleare, dar va fi mult mai acceptabil în termenii ideologiei politice şi militare”, ar fi precizat Putin.

Planurile privind fabricarea şi folosirea superarmelor au fost anunţate într-un cerc restrâns, săptămâna trecută, de către ministrul rus al Apărării, Anatoli Serdiukov şi sugerate cumva în campania electorală a acestuia.

„Dezvoltarea armamentului bazat pe principii psihice – arme cu energie directă, armament geofizic, arme genetice, arme psihotronice şi aşa mai departe – este un program care face parte dintr-un plan mai extins privind viitoarele armamente ale Rusiei, ce va fi finalizat până în 2020”, a declarat Serdiukov.

Asemenea progroma nu sunt însă o noutate. Cercetări în domeniul armelor electromagnetice au fost făcute în secret în Statele Unite şi în Rusia şi fosta URSS încă din anii ’50. Acum însă, se pare că Putin este hotărât să-şi întreacă pe americani, au mai comentat unele surse avizate care au dorit să-şi păstreze anonimatul. De asemenea, detalii precise despre viitoarea armă psihotronică nu au fost date încă.



 


 


DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Ce sunt obligați să aibă toți șoferii din Spania începând cu 1 ianuarie, în mașină. Ce scop are noua regulă
Fanatik.ro
Ionel Dănciulescu a plonjat cu Jeep-ul în Lacul Morii: “M-a salvat maşina! Am sărit 50 de metri în aer”
Capital.ro
Doliu la final de 2025. Un mare cântăreț ne-a părăsit pentru o altfel de călătorie pe tărâmurile muzicii: Îi făcea o mare bucurie să cânte
Playtech.ro
Vine iarna aşteptată de toată lumea: vor fi troiene de zăpadă. Un anticiclon aduce coduri roşii şi portocalii de vreme rea
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
`Nu îl vom mai vedea pe Michael Schumacher`. Ultima declarație oficială despre marele campion din Formula 1
MediaFlux
Ai zile libere neluate? Iată când poți cere bani pentru ele
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend