Rabla electrocasnice 2021. Cum faci să iei bani de la stat pentru electrocasnice noi. Ministrul Mediului modifică valoarea voucherelor

Condiţiile pentru programul rabla pentru electrocasnie ar putea fi modificate. Se pare că românii putea cere bani de la stat şi veţi primi vouchere şi pentru electrocasnicele care consumă mai mult curent, nu doar pentru cele care se încadrează la categoria energetică A.
Alina Costache
15 apr. 2021, 17:40
Rabla electrocasnice 2021. Cum faci să iei bani de la stat pentru electrocasnice noi. Ministrul Mediului modifică valoarea voucherelor

Rabla electrocasnice 2021. Ministerul Mediului vrea ca statul să achite până la jumătate din preţul maşinilor de spălat, al televizoarelor sau frigiderelor care consumă puţin curent, adică sunt rentabile energetic.

Rabla electrocasnice 2021. Cum faci să iei bani de la stat pentru electrocasnice noi

Dacă vreți să schimbați electrocasnicele vechi care consumă mult curent, cu unele noi veți putea cere bani de la stat pentru asta, prin programul Rabla pentru electrocasnice. Veți primi vouchere cu valori diferențiate în funcție de clasa de eficiență, pornind de la clasa C, conform unui proiect de ordin aflat în dezbatere la Ministerul Mediului.

Valoarea suportată de către stat nu va putea depăși 50% din prețul mașinii de spălat, a televizorului sau a frigiderului.

Citeşte şi: Programul RABLA 2021. Se majorează prima de casare şi creşte valoarea ecobonusului pentru achiziţia maşinilor hibrid
Sumele pe care le vor primi cei interesați să-și înlocuiască electrocasnicele sunt:

1.pentru mașinile de spălat rufe: 300 lei , 250 lei și 200 lei , în timp ce, în prezent, este prevăzută doar suma de 300 lei pentru cele cu eficiență energetică cel puțin A++;

2. pentru mașinile de spălat rufe cu uscător, care nu erau prevăzute până acum: 500 lei , 450 lei și 400 lei;

3. pentru televizoare, mașini de spălat vase, frigidere, combine frigorifice, lăzi frigorifice și congelatoare: 400 lei , 350 lei și 300 lei , în timp ce, în prezent, este prevăzută doar suma de 400 lei pentru cele cu eficiență energetică cel puțin A, pentru televizoare și cel puțin A++, pentru restul electrocasnicelor enumerate.

În temeiul prevederilor art. 12 alin. (4) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 115/2011 privind stabilirea cadrului instituţional şi autorizarea Guvernului, prin Ministerul Finanţelor Publice, de a scoate la licitaţie certificatele de emisii de gaze cu efect de seră atribuite României la nivelul Uniunii Europene, aprobată prin Legea nr. 163/2012, cu modificările şi completările ulterioare, ale art. 57 alin. (1), (4) şi (5) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale art. 13 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 43/2020 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Mediului, Apelor şi Pădurilor, ministrul mediului, apelor şi pădurilor emite prezentul ordin, care poate fi consultat AICI.

Citeşte şi: Rabla pentru electrocasnice 2021 începe în aprilie. Suma alocată e aproape dublă. Ce valoare au noile vouchere

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Gigi Becali – Vlad Chiricheș, schimb dur de replici după Farul – FCSB 2-3: „Băi, fii demn! Te faci de râs!” / „E greu să îmi spună ce am de făcut!”
Capital.ro
Reguli la întreținere. Penalități severe pentru românii care stau la bloc. Se poate ajunge la sechestru pentru proprietari
Playtech.ro
Schimbare în deschiderea succesiunii. Ce trebuie să faci mai întâi în 2026 în cazul unei moşteniri
Adevarul
Mai tare ca Putin. Dictatorul din Belarus, în vârstă de 71 de ani, ar avea o relație cu un model de 22 de ani
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Gică Hagi este noul selecționer al României. Când începe mandatul „Regelui”
iamsport.ro
Radu Banciu a numit antrenorul român din străinătate care ar fi fost o soluție mai bună decât Gică Hagi: ”Are stofă”
MediaFlux
Donald Trump face o amenințare fără precedent: Vor cădea bombe, o întreagă civilizație va fi distrusă
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj