Radu Călin Cristea a murit

Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) deplânge dispariţia, la 65 de ani, a scriitorului Radu Călin Cristea, membru CNA începând cu anul 2013, transmite Agerpres.
Romania TV
17 oct. 2020, 10:55
Radu Călin Cristea a murit

Radu Călin Cristea, membru al Consiliului Naţional al Audiovizualului și personalitate a vieţii culturale din România, a încetat din viață la vârsta de 65 de ani, anunță CNA.

CNA aminteşte activitatea literară şi jurnalistică a acestuia: a fost membru al Uniunii Scriitorilor, a fost decorat cu Crucea Casei Regale a României. A obţinut Premiul de debut al Uniunii Scriitorilor (1984) şi Marele Premiu „George Călinescu” (1985).

 
 
Radu Călin Cristea a fost, între iunie 1995 şi decembrie 2003, moderatorul „Actualităţii Româneşti”, emisiunea cu cea mai mare audienţă din istoria Europei Libere, menţionează CNA într-un comunicat remis sâmbătă.

Cine a fost Radu Călin Cristea

Radu Călin Cristea și-a petrecut cea mai mrea parte a carierei în lumea media, potrivit CV-ului postat pe site-ul CNA. 

 

Februarie 2013 – noiembrie 2014; decembrie 2014 până în prezent – membru în Consiliul Național al Audiovizualului

Februarie 2013 – Jurnalist TV Senior

Iulie 2012 – februarie 2013 – Redactor-șef Redacția Literatură și Arte din SRTV

Iunie 2012 – iulie 2012 – Director General (interimar) al SRTV,

Mai 2012 – iunie 2012 – consilier, Ministerul Culturii și Cultelor,

Iunie 2010 – martie 2012 – Institutul pentru Liberă Inițiativă,
București – editorialist

Iulie 2009 – iunie 2010 – SC Editura ”Cuvântul” SRL, București
– Editorialist

Februarie 2008 – iunie 2009 – Muzeul Național al Literaturii Române,
București – Director General

Mai 2007 – ianuarie 2008 – SC. Editura ”Cuvîntul” SRL,
București – Editorialist

Aprilie 2005 – mai 2007 – Cotidianul ”Averea”, București – Senior Editor

Februarie 1990 – aprilie 2005 – Redacția ”Cuvîntul” și ”Amfiteatru”,
ulterior (Ed.) ”Cuvîntul” SRL, București – redactor, redactor șef-adjunct,
redactor-șef

August 1990 – iunie 1991 – Radio ”Europa Liberă”,
București, corespondent

Iunie 1991 – aprilie 1995 – Radio ”Europa Liberă”, București,
corespondent permanent

Mai 1995 – noiembrie 2003 – Radio ”Europa Liberă”,
Praga, Editor-realizator

Ianuarie 1988 – februarie 1990 – Revista ”Urzica”, București,
redactor, redactor principal

Ianuarie 1983 – aprilie 1990 – Editor-realizator publicații sportive,
Clubul Sportiv ”Rapid”, București

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Ion Țiriac, pregătit să facă un pas uriaș în afaceri. E prima oară în România când se întâmplă asta
Capital.ro
Călin Georgescu și George Simion, refuz total. Tot planul și speranțele privind „turul 2 înapoi” s-au năruit
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
După venirea lui Moruțan, Craioveanu a spus cine a fost ”ultimul geniu” al Rapidului: ”Senzațional, la alt nivel!”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil