Radu F. Alexandru a solicitat, în plenul Senatului, un moment de reculegere în memoria TVR Cultural

Senatorul PDL Radu F. Alexandru a solicitat, luni, în plenul Senatului un moment de reculegere în memoria TVR Cultural, care a fost recent desfiinţat de noua conducere a televiziunii publice, după zece ani de activitate.
Romania TV
17 sept. 2012, 16:06
Radu F. Alexandru a solicitat, în plenul Senatului, un moment de reculegere în memoria TVR Cultural

Declaraţia senatorului PDL a avut loc în debultul şedinţei de plen, el amintind că TVR Cultural a fost înfiinţat în 2002 şi a servit cultura română „aşa cum se cuvine”, fiind singurul post de televiziune cultural din România.

Radu F. Alexandru a solicitat senatorilor prezenţi un moment de reculegere, moment în care în sala de plen s-au ridicat în picioare mai mulţi parlamentari.

Ulterior, preşedintele Senatului Crin Antonescu a întrebat în sală dacă gestul lui Radu F. Alexandru nu mai era potrivit marţi dimineaţă, când sunt programate declaraţiile politice. „Dacă mai sunt lucruri pe care le-aţi pierdut şi doriţi să le comemoraţi”, a mai întrebat Antonescu.

În urma acestei replici, Radu F. Alexandru a precizat că apreciază „simţul umorului” de care dă dovadă preşedintele Senatului, dar va continua să apere cultura de actuala putere.

TVR Cultural şi-a suspendat emisia sâmbătă, 15 septembrie, de la ora 23.59. Măsura a fost dispusă în 13 septembrie, prin Ordin al preşedintelui-director general (PDG) al Societăţii Române de Televiziune (SRTv), Claudiu Săftoiu, în contextul situaţiei financiare critice a Televiziunii Române, potrivit unui comunicat remis MEDIAFAX, la momentul respectiv, de către reprezentanţii televiziunii publice.

Potrivit TVR, decizia face parte din procesul de implementare a Programului de redresare economică a SRTv, elaborat în concordanţă cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 33/2012. Aplicarea Programului decurge din necesitatea armonizării ofertei editoriale şi a resurselor utilizate cu veniturile lunare ale SRTv, se arăta în comunicat.

Câteva zeci de persoane au aprins candele şi au depus flori sâmbătă, între orele 22.00 – 24.00, lângă sediul Societăţii Române de Televiziune (SRTv) din Bucureşti, la „priveghiul” TVR Cultural, care şi-a suspendat emisia sâmbătă, de la ora 23.59.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Porecla neștiută a lui Gică Mihali: „Mă tachina încontinuu!”
Capital.ro
Pensia pe card și prin Poștă în aprilie 2026. Ziua în care se plătesc pensiile. CNPP ar putea trimite banii mai devreme
Playtech.ro
Ce taxe trebuie să plătești dacă vinzi o mașină în 2026. Ce obligații fiscale apar după tranzacție
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
”Dacă afla Valentin Ceaușescu, ne spărgea în două”. Loți Bölöni a făcut lumină după 40 de ani
MediaFlux
Mai mulți bani pentru 2,8 milioane de pensionari şi 300.000 de copii. Ministrul Muncii anunță ajutoarele cuprinse în buget
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj