Radu Moisin, reales primar interimar al municipiului Cluj-Napoca după demisia lui Apostu

Viceprimarul Radu Moisin a fost reales, vineri, într-o şedinţă a Consiliului Local Cluj-Napoca, în funcţia de primar interimar al municipiului, după demisia din funcţie a lui Sorin Apostu, arestat preventiv pentru fapte de corupţie.
Romania TV
17 feb. 2012, 08:35
Radu Moisin, reales primar interimar al municipiului Cluj-Napoca după demisia lui Apostu

Consiliul Local Cluj-Napoca s-a întrunit, vineri dimineaţă, într-o şedinţă pentru alegerea primarului interimar al municipiului dintre cei doi viceprimari, Radu Moisin şi Laszlo Attila, după ce, joi, prefectul Florin Stamatian a emis ordinul de constatare a încetării mandatului de primar al municipiului al lui Sorin Apostu.

Consilierul PSD Remus Lăpuşan a cerut, înainte de vot, consilierilor PDL şi UDMR să îşi asume şi lucrurile rele din activitatea CL Cluj-Napoca, considerând că municipiul va avea un primar legitim abia după alegerile locale din iunie 2012.

La rândul său, consilierul PSD Ioan Vuşcan a afirmat că alegerea unui primar interimar „este un moment trist şi umilitor pentru cetăţeni care trebuie să accepte un primar altul decât rezultat din alegeri”.

Candidatura lui Radu Moisin pentru funcţia de primar interimar a fost propusă de grupul consilierilor PDL, el obţinând 15 voturi „pentru”, în timp ce Laszlo Attila, propus de UDMR, a primit cinci voturi. Cinci voturi au fost declarate nule.

După aflarea rezultatelor votului, Moisin a depus jurământul.

Radu Moisin, care fusese ales primar interimar în 30 noiembrie 2011 după suspendarea din funcţia de edil a lui Sorin Apostu, a declarat că îşi propune ca, până la finalul mandatului, care expiră la alegerile din iunie 2012, să finalizeze proiectele începute deja de municipalitate şi să dea dovadă de o mare transparenţă în activitate.

Sorin Apostu, arestat pentru fapte de corupţie, a demisionat din funcţia de primar al municipiului Cluj-Napoca, demisia fiind înregistrată, miercuri, la Registratura Primăriei.

Sorin Apostu a susţinut, într-o scrisoare deschisă adresată locuitorilor oraşului, că după demisia din funcţie cariera sa politică şi administrativă încetează şi că va aştepta ca justiţia să îşi urmeze cursul şi să îşi poată dovedi nevinovăţia.

 

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Paula Badosa în România. Tenismena s-a plimbat pe străzile unui mare oraș al țării
Capital.ro
România este deja tratată ca o țară „junk”. Avertismentul lui Radu Georgescu pentru economie: Clasamentul e jenant pentru Guvern
Playtech.ro
Facultățile care îți pot aduce un salariu peste medie după absolvire. Domeniile cu cele mai bune perspective până în 2030
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Nicușor Dan nu vede sensul alegerilor anticipate: Ar prelungi starea de incertitudine. Ce spun liderii UE despre criza politică din România
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?