Radu Stroe: Se impune reevaluarea legislaţiei privind deţinerea armelor

Ministrul de Interne Radu Stroe a declarat luni că se impune o reevaluare a legislaţiei care se referă la deţinerea permiselor port-armă de către persoanele fizice.
Romania TV
06 ian. 2014, 10:53
Radu Stroe: Se impune reevaluarea legislaţiei privind deţinerea armelor

„Am dispus să se reia procedeul de acordare a acestor permise. Nu îmi este clar de ce când iei permis dai nişte examene şi când iei un pistol nimeni nu te întreabă nimic. Va trebui să umblăm la testul psihologic, la exersare (…) se impune o reevaluare a legislaţiei, a posesorilor acestor pistoale. Să vedem toată legislaţia noastră, care este aspră faţă de prevederile europene, însă se constată că nu pune punctul pe i pe exersare şi testul psihologic”, a spus Radu Stroe, la o conferinţă de presă, la sediul MAI.

Ministrul a mai afirmat că cei care vor să aibă arme trebuie selectaţi riguros.

„Urmărim să identificăm soluţii potrivite pentru a ridica exigenţa în domeniul medical. Acum facem examenul psihologic la 5 ani (…) Trebuie să ne asigurăm că cei care folosesc arma ştiu ce să facă cu ea. Una este să foloseşti arma la un metru sau la 50 de metri. Scopul nostru e să-i selectăm cât mai riguros pe cei care vor să aibă arme. Putem face noi reevaluarea, fie altă autoritate. Legat de arme, din 22 ţări România deţine 0,7% din arme, comparativ cu Germania, Franţa care deţin circa 30%”, a adăugat ministrul.

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
Juan Bauza vrea să joace la naționala lui Gică Hagi: „Îmi iau cetățenia română”. Dezvăluiri despre duelul cu Messi și detalii despre viitorul său
Capital.ro
Prioritate pentru Călin Georgescu. Fostul candidat a anunțat: Fără asta nu putem exista
Playtech.ro
Ce înseamnă parcarea de reședință și cine are drept legal asupra locului. Legea pe care mulți șoferi o ignoră, se dau amenzi
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Ajutor financiar de 3000 de euro pentru o categorie de români. A început depunerea dosarelor
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți