Soluţia ministrului Radu Stroe pentru traficul aglomerat spre munte: SENS UNIC pe DN1

Radu Stroe, ministrul de Interne, propune ca DN1 să fie un drum cu sens unic spre munte până la finalizarea tronsonului din autostrada A3, Comarnic-Braşov. Potrivit acestuia, DN1 ar trebui să aibă sens unic spre munte, iar întoarcerea spre Bucureşti ar urma să fie pe DN1A.
Romania TV
03 ian. 2013, 14:15
Soluţia ministrului Radu Stroe pentru traficul aglomerat spre munte: SENS UNIC pe DN1

„Weekend de weekend e o problemă, darămite când ajung în ajung 52000 de maşini la Predeal. De la Predeal până la Comarnic ne vom chinui până nu terminăm autostrada. Poate există o soluţie: să stabilim un sens unic într-o direcţie şi alt sens unic în altă direcţie”, a declarat Radu Stroe, într-o conferinţă de presă.

Întrebat despre propunerea ministrului de interne, Lucian Diniţă, şeful Poliţiei Rutiere, a declarat că Radu Stroe abia a transmis propunerea Poliţiei Rutiere, iar în prezent caută soluţii.

„Dumneavostră aţi fi găsit soluţii într-o oră jumătate de la declaraţia făcută de ministru de interne? Acum gândim soluţiile prin prisma infrastructurii ocolitoare. Şi ţinând cont că rutele ocolitoare nu prea sunt, trebuie să vedem cum dirijăm circulaţia astfel încât un şofer să nu ocolească 200 de kilometri ca să ajungă de la munte în Bucureşti”, a declarat pentru gândul Lucian Diniţă.

Pentru evitarea aglomeraţiei pe DN1, conducătorii auto care doresc să plece din Capitală către Braşov sunt deseori sfătuiţi de Poliţie să utilizeze rute alternative, printre care Bucureşti – Târgovişte – Sinaia şi Bucureşti – Piteşti – Braşov.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Darius de la Mireasa a spus adevărul despre împăcarea cu Alexandru. Ce s-a întâmplat, de fapt, între cei doi 
Fanatik.ro
Marius Șumudică, verdict necruțător înainte de U Craiova – KuPS: „E dezastru dacă nu te califici!!”
Capital.ro
România pierde aproximativ 680 MW după oprirea reactorului 2 de la Cernavodă. Importurile de energie devin principala soluție pentru acoperirea deficitului
Playtech.ro
Ce trebuie schimbat la Cernavodă pentru ca reactoarele să nu mai depindă atât de mult de nivelul Dunării. Soluția indicată de directorul centralei
Adevarul
Trei dintre cele mai înfricoșătoare eclipse solare din istorie. Haosul care a izbucnit după întunecarea cerului și fenomenul care a oprit un război
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un depozit de uleiuri și mase plastice din Lumina a fost cuprins de foc! În operațiunea de stingere au fost mobilizate echipaje din trei județe
iamsport.ro
Scandalos: Becali nu e singurul! Fostul campion al României a numit alți 4 finanțatori din SuperLiga care se bagă peste antrenor: ”Știu 100%! Nu era așa înainte”
MediaFlux
Horoscop 13 august. Zi cu ghinion pentru unele zodii! Cine trebuie să fie atent la bani, certuri și decizii greșite
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat