Raed Arafat are soluţii pentru haosul de la spitalul din Ploieşti: „Toate secţiile să lase orgoliul”

Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, susţine că toate secţiile şi cadrele medicale din spital ar trebui să lase orgoliul pentru a putea evita haosul provocat de numărul mare de persoane infectate cu coronavirus. Medicul a făcut declaraţii în urma dezastrului de la Spitalul Judeţean din Ploieşti, unde capacitatea de primire a pacienţilor covid este depăşită de aproape o lună.
Romania TV
02 sept. 2020, 17:09
Raed Arafat are soluţii pentru haosul de la spitalul din Ploieşti:

„Există propuneri, le vom discuta cu colegii de la Ministerul Sănătăţii. Abordarea trebuie să fie comună. Recoltarea la un pacient uşor simptomatic se poate face la domiciliu, nu trebuie să vine neaparat la UPU. Serviciul de ambulanţă să poate să recolteze de la domiciliu, fără să îi transporte la spital. Dacă aştepţi să vină medicul de infecţioase să recomande un tomograf, se pierde foarte mult timp” , a declarat Raed Arafat la Digi24.

Citeşte şi: Capacitatea de primire a bonavilor de COVID-19 la Spitalul Judeţean Ploieşti, depăşită de o aproape o lună. A fost cerut ajutorul DSP

„La nivelul spitalului trebuie să se asigure mai multe spaţii de izolare, nu sunt suficiente trei spaţii. Să găsească zone tampon. E clar că trei spaţii de izolare doar la UPU nu sunt suficiente. Din păcate aceste probleme s-au văzut şi în alt judeţ, acolo s-au găsit soluţii pentru a revolza problema. Toate secţiile să lase orgoliul la o parte” , recomandă şeful DSU.

Managerul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Ploieşti, unde sunt trataţi bolnavi cu noul coronavirus, susţine că de aproape o lună a fost depăşită capacitatea unităţii medicale de a îngriji pacienţi cu această boală. Reprezentanţii unităţii medicale precizează că au cerut în repetate rânduri sprijinul Prefecturii, al Direcţiei de Sănătate Publică Prahova şi al altor instituţii. Singurul răspuns a constat, însă, în intenţia de a mări capacitarea de primire a Spitalului Judeţean, nu de a mobiliza spitalele suport pentru COVID.

DailyBusiness
Ce a putut să găsească Piedone la câteva restaurante de pe litoral. ANPC le-a suspendat activitatea pe loc: „A înflorit salcâmul în bucătărie”
Spynews
Elena Udrea iese din închisoare! Tribunalul Prahova a respins contestaţia înaintată de Direcţia Naţională Anticorupţie (DNA)
Bzi.ro
Ultima imagine cu Felix Baumgartner înainte de moarte. Ce a scris alături de imagine
Fanatik.ro
Cât trebuie să mănânci, de fapt, la vârsta de 50 de ani. Cele mai bune sfaturi ale unui nutriționist celebru
Capital.ro
Cartea de identitate trebuie schimbată neapărat. Românii sunt obligați. Anunț oficial de la Primărie
Playtech.ro
Cine se bate pe averea de 250 de milioane de euro a lui Felix Baumgartner. Mihaela Rădulescu nu are nicio șansă
DailyBusiness
Ce avere a lăsat Felix Baumgartner. Cine sunt succesorii legali ai iubitului Mihaelei Rădulescu
Adevarul
Israelul publică noi fotografii cu liderul de facto al Hamas. Cum încearcă să se ascundă ultimul comandant de rang înalt rămas în viață
wowbiz.ro
„Noi am fost DRAGOSTE”. Prima reacție a Mihaelei Rădulescu după moartea lui Felix Baumgartner
Spynews
Unde a fost găsită adolescenta de 14 ani, din Brăila, dispărută de aproape o săptămână. Părinții sunt încă în stare de șoc: "Are vânătăi"
Spynews
Sânziana Negru și Ștefan Floroaica și-au amenajat un colț de rai! Cum arată casa străbunicilor, după renovare | VIDEO
Evz.ro
Inflația explodează în România. Avertisment crunt din partea BNR
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Cum arată piscina complexului italian în care s-a prăbușit Felix Baumgartner
kanald.ro
Horoscop săptămânal Thomas Rob pentru 21 - 28 iulie 2025: Se dezlănțuie haosul pentru nativi! Se vor confrunta cu certuri, secrete și despărțiri
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, prima REACȚIE după moartea lui Felix Baumgartner. A postat un mesaj sfâșietor
Playsport.ro
Autopsia lui Felix Baumgartner a fost finalizată. Care a fost, de fapt, ce au descoperit medicii...
Capital.ro
Președintele Nicușor Dan, anunțul serii despre pensii: Eu am spus că a fost o greșeală...
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Imagini spectaculoase cu Nicolae Dică și soția lui, în costum de baie roz, la plajă
stirilekanald.ro
VIDEO Noi detalii despre accidentul în care a murit Felix Baumgartner. Ce i-a adus, de fapt, sfârșitul
Fiica lui Sebastian Burduja a murit la 3 ani
MediaFlux
Vârsta de pensionare crește la 70 de ani! Se va aplica tuturor persoanelor născute după 31 decembrie 1970. Dezbateri privind noua lege într-o țară europeană
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Hidrocentrala Răstolița renaște după trei decenii de pauză. Ministrul Energiei: „Fac tot ce ţine de mine ca să deblochez situatia”