Raed Arafat avertismentul care dă fiori românilor: „Există pericolul să apară o mutație care să ducă la apariția unei tulpini noi”

Raed Arafat a declarat după întâlnirea cu reprezentanţii OMS că există riscul ca în orice moment să apară o tulpină nouă a coronavirusului, din cauza numărului mare de infectări.
Filip Stan
18 oct. 2021, 23:36
Raed Arafat avertismentul care dă fiori românilor:

Raed Arafat spune că experții în sănătate se tem că din cauza numărului mare de persoane infectate din țara noastră ar putea să apară o nouă tulpină a coronavirusului.

Raed Arafat avertismentul care dă fiori românilor: Există acest pericol

Şeful DSU confirmă că o nouă tulpină a coronavirusului ar putea să apară în curând, din cauza numărului mare de infectări cu coronavirus.

”Estimările depind de măsurile pe care le luăm și dacă ele se respectă. Există o creștere continuă, dar nu e atât de mare ca acum 2-3 săptămâni. Nu am ajuns la un platou. Chiar dacă ajungem la un platou, așa cum suntem azi, cifra e imensă și produce un impact asupra sistemului sanitar.

OMS a spus că cea mai importantă măsură e accelerarea campaniei de vaccinare. Tulpina nouă e favorizată de un număr mare de cazuri și de transmiterea virusului la scară mare. Există acest pericol să apară, în orice moment, o mutație care să ducă la apariția unei tulpini noi.”, a spus Raed Arafat la Antena 3.

Citeşte şi Medic ATI, mesaj dur pentru români: „Nu o să-i găsiți acolo pe cei ale căror sfaturi le ascultați. Nu-i interesează binele vostru, li se rupe!”

Tot mai mulţi români se infectează cu virusul SARS-COV2. Situaţia este foarte gravă în spitale, în secţiile de ATI unde nu mai sunt locuri pentru bolnavii în stare gravă.

Grupul pentru Comunicare Strategică că până luni, 18 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.467.401 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 5.830 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 1.245.422 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.141 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 145 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.745. Dintre acestea, 1.764 sunt internate la ATI.

De asemenea, până luni, 42.042 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 17.10.2021 (10:00) – 18.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 261 decese.

Citeşte şi Nelu Tătaru explică de ce România este pe primul loc în lume la numărul de decese provocate de covid-19: „Majoritatea populaţiei refuză singurul glonţ pe care îl avem”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Scene ireale la Munchen. Ce s-a întâmplat, de fapt, înaintea semifinalei Bayern – PSG. 1000 de oameni au avut de suferit
Capital.ro
Proprietarii care ar putea fi obligați să înceapă lucrările de consolidare ale blocurilor. Se dă termen de doi ani. Se vor aplica amenzi pentru refuz
Playtech.ro
Documentul care îți poate reduce prețul la RCA. Ce este certificatul de daunalitate și cum îl obții de la BAAR
Adevarul
Putin ar putea provoca o escaladare a războiului din Ucraina înainte de 9 mai pentru a justifica mobilizarea și a testa loialitatea rușilor
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia a reușit să slăbească după ce a schimbat un singur LUCRU în dieta zilnică
iamsport.ro
S-a împotrivit să intre pe teren în finala de la Sevilla: ”Îmi era rușine de Valentin Ceaușescu să refuz”
MediaFlux
A doua zi de consultări informale de la Cotroceni! UPDATE: Kelemen Hunor, discuții cu Nicușor Dan. Ilie Bolojan și Sorin Grindeanu ar urma să se întâlnească și el cu președintele
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR