Raed Arafat: „Pot fi demis oricând. Se fac presiuni să fiu dat jos”

Şeful DSU, personaj care concurează cu liderii sindicali în ceea ce priveşte longevitatea în funcţie, ar putea fi demis după Sărbători.
Filip Stan
27 dec. 2021, 16:12
Raed Arafat:

Invitat al medicului Lucian Duță în podcastul EVZ Play de luni,  șeful DSU, Raed Arafat, a vorbit deschis despre posibilitatea de a fi demis din funcție, dar și despre cei care pot lua o astfel de decizie. Oficialul recunoaște că poate fi demis în orice moment de către Guvern, iar dacă se va întâmpla acest lucru, nu se va opune.

Raed Arafat: „Certificatul verde nu va mai fi valabil fără doza a treia. La colindat, cu mască, iar la bunici doar testaţi”
„Se fac presiuni să fiu dat jos. Nu sunt o persoană comodă. Când ți se spune să părăsești o echipă, ți se pare. Dar acesta este un lucru pe care poate să îl facă orice guvern pentru că este doar o poziție. Pot fi demis oricând. Nu mă poate demite decât premierul”, a spus Raed Arafat.

Chestionat de moderator dacă crede că se mai bucură de susținerea populară din vremea președintelui Băsescu, când lumea a ieșit în stradă pentru a-l apăra, demnitarul a mărturist că se îndoiește de acest lucru.

Raed Arafat: Nu am de gând să intru în politică

Raed Arafat a oferit răspunsul la o altă chestiune de interes public. Acesta a confirmat că nu are de gând să intre în politică. Nu am de gând să intru în politică.

Raed Arafat, despre posibila demitere: „Dacă deranjează şeful DSU, o soluţie poate fi schimbarea şefului, nu să strici sistemul”
Totodată, șeful DSU a subliniat că din cauza presei, mulți au înțeles că el a fost singurul responsabil pentru deciziile controversate, când de fapt, deciziile au fost luate mereu la nivel politic și legislativ. În acest sens a menționat procesul pe care l-a câștigat, dar și faptul că i-a fost frică să nu fie agresat pe stradă din cauza proliferării informațiilor tip fake news.

Arafat: M-am temut că am să fiu agresat

„A fost o campanie extrem de gândită ca decizia să pară a unui singur om. La unele posturi media, de dimineață până seara ”Ce a făcut Arafat”, ”Ce a decis Arafat”. Nu spun că a fost o intenție de a mă expune. Așa a fost tratată problema, în special mediatic. Nici măcar ministrul Sănătății, nici măcar eu și nici prim-ministrul nu au luat o decizie singuri.

Percepția publică este dată de ”manipularea”, îmi pare rău să zic, a media. Cu unul dintre ei am câștigat deja un proces. Am ajuns la faza în care chiar era ceva absurd. Era o îndemnare la ură. Chiar mă gândeam dacă vine cineva să mă agreseze”, a mai spus demnitarul.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Destinația de vacanță în care au ajuns Andreea Bălan și Victor Cornea după nuntă. A fascinat-o pe artistă
Capital.ro
Capcana permisului de conducere românesc în Spania. Românilor cu rezidență de peste 6 luni li se poate imobiliza mașina
Playtech.ro
Cum au dispărut 15.000 de lei din telefonul unui client urcat într-un taxi din București. Ce trebuie să faci imediat dacă păţeşti aşa ceva
Adevarul
Scenariul „Eugen Tomac premier” - O mișcare de compromis cu risc în Parlament. Analiștii avertizează: Are legătură cu frica de anticipate
wowbiz.ro
El este băiețelul de 4 ani ucis de un câine de pază! Martorii fac declarații șocante despre tragedie: „L-a văzut pe cameră”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce a ieșit la iveală după tragedia din Buzău, unde Teo a fost mușcat de un câine. Familia acuză proprietarul stânei de mușamalizare: „Acel câine ar fi fost dezlegat”
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Putin va fi dat jos de la putere. Gruparea secretă care pregătește revoluția în Rusia
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi