Raluca Prună, fost ministru în Guvernul Cioloș, vrea PSD la guvernare: De făcut urgent un guvern politic de largă coaliție

Raluca Prună, fost ministru al Justiției în Guvernul Cioloș, spune că are soluția pentru criza politică. Partidele trebuie să se concentreze în acest moment exclusiv pe criza sanitară și să instaleze un guvern de „largă coaliție” pentru a gestiona pandemia.
Filip Stan
10 oct. 2021, 16:17
Raluca Prună, fost ministru în Guvernul Cioloș, vrea PSD la guvernare: De făcut urgent un guvern politic de largă coaliție

Raluca Prună, fost ministru al Justiției în Guvernul Cioloș, spune că are soluția pentru criza politică. Partidele trebuie să se concentreze în acest moment exclusiv pe criza sanitară și să instaleze un guvern de „largă coaliție” pentru a gestiona pandemia.

„In vremuri normale, o criza politica se rezolva prin negocieri politice. Care cer timp, pentru a fi bine facute si pentru ca rezultatul sa dureze mai mult decat o vara.

Vremurile sunt extraordinar de grave, iar Romania nu are deloc timp. Si aruncarea responsabilitatii de la unul la altul, pentru criza asta care devine infinit mai grava in plin val pandemic nu ajuta pe nimeni. Toate partidele deconteaza fiecare zi de acum incolo, in care sute de romani vor muri la usa spitalului.

Ce e de facut? De uitat povestea cu tehnocratia si guvern de specialisti in care partidele trag sforile fara sa deconteze ceva, de uitat orgoliile politice despre cine si cum a provocat criza politica (stim, nu ajuta mortii din spitale). De facut urgent un guvern politic de larga coalitie in care mega prioritatea sa fie controlarea acestei pandemii si tinerea Romaniei la suprafata. Tot restul poate fi amanat pentru vremuri mai senine”, scrie Prună pe Facebook.

Raluca Prună a mai spus că în guvernul de largă coaliție ar trebui să intre PSD, PNL, USR și UDMR, excluzând AUR.

„Exact PSD, PNL, USR si UDMR. Prioritatea este pandemia si asigurarea reformelor minimale fara de care niciun euro din PNRR nu ca veni in Romania. O spun ca expert, politicienii pot bate campii si trage de timp cat vor – intre timp se moare pe capete”, scrie Raluca Prună.

 

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Fostul președinte al lui Adrian Mutu, Alain Orsoni, a fost împușcat mortal la înmormântarea mamei sale: ”Era un om extraordinar”
Fanatik.ro
A ajuns la închisoare după ce l-a șantajat pe prietenul lui Radu Drăgușin! Vedeta din fotbal care a ajuns să fie amenințată de o tânără de 20 de ani
Capital.ro
Obligație pentru proprietari și asociațiile de proprietari. Lege valabilă pe timpul iernii. S-a dat termen de 24 de ore de la oprirea ninsorii
Playtech.ro
De ce ar trebui caloriferele setate mereu la nivelul 3, potrivit specialiștilor
Adevarul
Ce burse oferă Ministerul Educației pentru elevi și studenți în 2026. Cum pot obține tinerii bani de la stat
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Klaus Iohannis, indicat complice într-un caz de trucare de meciuri în fotbalul românesc: ”Aveam mărturiile antrenorilor și jucătorilor”
MediaFlux
REPORTAJ Incursiuni în Armenia. Erevan, capitala europeană unde Cybertruckurile Tesla merg în trafic pe lângă mașinile Lada
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend