Ramona Olaru, nostalgică după copilărie și viața la țară: „Ne luam ouă direct din cuibar”

Ramona Olaru a recunoscut că a crescut la țară și cunoaște multe treburi care se fac atât în gospodărie, cât și pe câmp. Chiar dacă vorbește cu bucurie despre tot ce are, sunt multe momente din copilărie, de care își amintește cu drag.
Alina Costache
09 apr. 2025, 15:08
Ramona Olaru, nostalgică după copilărie și viața la țară:
Ramona Olaru, nostalgică după copilărie și viața la țară

Ramona Olaru a povestit cum a învățat să gătească singură, dar și despre cum percepe acum gustul din copilărie atunci când vine vorba de legume. Când îi vizitează pe părinți, îi sună să îi pregătească mâncărurile ei preferate.

Citește și: Ramona Olaru, panică pe aeroport. Motivul hilar pentru care a fost supusă la numeroase controale la plecarea din SUA

Ramona Olaru: „Culegeam roșii, castraveți din grădină”

Oricum era ușor vara, ne plăcea să facem asta, mergeam cu sora mea la prânz, la 12:00 -13:00, culegeam câteva roșii, castraveți, ne luăm câteva ouă din cuibar, ne făceam omletă cu brânză și mâncăm cu ceapă verde.

Erau foarte bune la gust. Acela gust. Mă mai duc câteodată la mama, mai iau câteva roșii, castraveți, dar nu mai sunt la fel. Acolo îl au, când vin cu ele aici, nu mai au gustul la fel. Cred că nu mai e cu toată energia. Când mă duc la mama, mă sună înainte și mă întreabă ce vreau să mănânc, are același gust.

Eu când mă duc acasă, postez mereu, îmi face cartofi prăjiți cu brânză, carne la grătar, gustul este extraordinar. Sau îl sun pe tata să-mi facă ce știu că face el. Face bună ciorba de lobodă sau ciulama de ciuperci. Ce știam că face foarte bine, îl sunăm pe el. Sau de ghebe, la fel. Îi sun pe fiecare în parte să-mi facă ce doresc să mănânc”, a povestit Ramona Olaru, în cadrul podcast-ului „Vreau să știu”.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Florin Prunea, mărturie șocantă din perioada în care juca la Craiova: ”Număr de șmecher. Furia șoselelor”
Capital.ro
Reguli la bloc în România. Conflictul care apare între proprietari și asociație. Gelu Pușcaș: Adevărul pare undeva la mijloc
Playtech.ro
Când intră pensiile în luna iunie 2026. Posibile întârzieri din cauza minivacanței
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi