Randi, despre acuzaţiile de evaziune fiscală: Eu sunt doar cu numele acolo

Andrei Ştefan Ropcea, cunoscut ca Randi, component al trupei Morandi, a declarat marţi, la ieşirea din sediul Poliţiei Ilfov, că nu a făcut nicio evaziune fiscală, iar faptul că este cercetat, nu înseamnă că este vinovat, precizând că el şi fratele lui sunt suspectaţi, nu acuzaţi.
Alina Costache
12 mart. 2013, 14:34
Randi, despre acuzaţiile de evaziune fiscală: Eu sunt doar cu numele acolo

Andrei Ştefan Ropcea şi fratele acestuia au fost audiaţi la sediul Poliţiei Ilfov, în urma percheziţiilor care au avut loc marţi, într-un dosar de evaziune fiscală în care prejudiciul a fost evaluat la aproximativ 100.000 de euro.

El a declarat, la ieşirea din sediul Poliţiei Ilfov, că este nevinovat şi că le-a spus anchetatorilor că nu ştie nimic despre evaziunea fiscală, că el face muzică de dimineaţa până seara în studio. Artistul a adăugat că nu a semnat niciun contract, el fiind în firmă „doar cu numele”, scrie Mediafax.

Eu nu mă ocup cu nimic (în firmă, n.r.), eu sunt cu numele acolo, am finanţat, e o afacere de familie. Fratele meu e împuternicit. Nu suntem acuzaţi, suntem suspectaţi, nu suntem vinovaţi, suntem cercetaţi”, a spus Randi.

Oficiali din Poliţia Ilfov au declarat că atât pe numele lui Andrei Ştefan Ropcea, cât şi pe numele fratelui acestuia a fost începută urmărirea penală pentru evaziune fiscală, iar alte două persoane au fost duse la sediul instituţiei pentru audieri.

Poliţiştii ilfoveni au descins marţi dimineaţă la patru adrese, două în Bucureşti, acasă la Randi şi la fratele său şi două în Otopeni, unde locuieşte contabila societăţii şi este sediul firmei administrate de Randi.

Poliţia Ilfov a precizat, într-un comunicat de presă, că poliţiştii de investigare a fraudelor s-au sesizat din oficiu în luna februarie cu privire la faptul că „reprezentanţii legali ai unei societăţi comerciale, cu profil de activitate organizare de evenimente, nu ar plăti către stat impozitul pe profit şi TVA-ul aferent”.

„În urma investigaţiilor efectuate, sub directa coordonare a Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, a reieşit faptul că, în perioada 2011-2012, doi bărbaţi, administrator, respectiv împuternicit în cadrul societăţii, au prestat servicii de organizare evenimente, pentru care nu au înregistrat în contabilitate veniturile realizate, creând un prejudiciu bugetului de stat de aproximativ 100.000 de euro”, se arată în comunicatul citat.

La un punct de lucru al societăţii poliţiştii au descoperit mai multe contracte de prestări servicii, precum şi evidenţe contabile duble, care au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor, a precizat Poliţia Ilfov.

Potrivit unor surse apropiate anchetei, Randi şi fratele acestuia, Alexandru Ropcea, deţin o firmă, „Famous Production”, prin intermediul căreia ar fi organizat mai multe evenimente la un restaurant din oraşul Otopeni, însă nu ar fi trecut onorariile în contabilitate. Aceştia ar fi încasat pentru organizarea unui eveniment între 10.000 şi 15.000 de euro, însă ar fi trecut în actele contabile numai sumele achitate de clienţi în avans, care nu depăşeau 3.000 de euro.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
”M-ai convins. Ești cel mai bun din lume”. L-a acuzat pe Messi că i-a ”furat” Balonul de Aur, apoi a realizat cât de uriaș e argentinianul
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru aceste plăți în numerar. Transferul bancar și cardul devin obligatorii de la 1 iulie. Unde se aplică
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Iisus la doză. Cum au ajuns mesajele creștine să fie folosite pentru promovarea băuturilor energizante
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
S-a stins din viață Marjane Satrapi! Celebra scriitoare și-a găsit sfârșitul la scurt timp după ce și-a pierdut soțul
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți