Raportul Comisiei SRI: Serviciul a transmis 13 documente de informare privind activitatea clanului Bercea

Comisia SRI a adoptat, marţi, cu unanimitate de voturi, raportul privind notificările făcute de Serviciu în cazul Bercea Mondial. Potrivit raportului, SRI a transmis 13 documente de informare beneficiarilor din plan central, privind activităţile întreprinse de clanul Bercea, inclusiv cea remisă în 2009 preşedintelui Traian Băsescu.
Iulian Tudor
24 iun. 2014, 13:59
Raportul Comisiei SRI: Serviciul a transmis 13 documente de informare privind activitatea clanului Bercea

Membrii Comisiei parlamentare de control asupra activităţii SRI au întocmit un raport din care să rezulte dacă preşedintele României a fost sau nu informat asupra activităţilor ilegale ale clanului Bercea, document care va fi transmis Birourilor permanente reunite ale celor două Camere, a anunţat marţi preşedintele Comisiei parlamentare de control asupra activităţii SRI, Georgian Pop, după audierea conducerii SRI pe această temă.

‘Votul pentru acest raport a fost unanim. SRI a avut în atenţie aspecte privind securitatea naţională legată de activităţile întreprinse de Anghel Sandu, zis Bercea Mondial şi persoanele din anturajul acestuia încă din anul 2001’, a precizat Pop, citat de Agerpres.

 CITEŞTE ŞI SRI a trimis INFORMĂRI despre Bercea. Maior: Băsescu n-a fost informat despre relaţia fratelui său cu Bercea

Potrivit raportului, de-a lungul timpului un număr de 13 documente de informare au fost remise beneficiarilor din plan central, inclusiv preşedintelui României, Traian Băsescu, în data de 29 octombrie 2009, cu aspecte ce ţin de securitatea naţională a României, 14 informări au fost destinate factorilor de decizie locali şi 19 sesizări organelor de urmărire penală.

În condiţiile iniţierii şi cercetării de către organele de urmărire penală SRI nu mai are posibilitatea legală de a transmite beneficiarilor abilitaţi în stat documente de informare care să aibă la bază date obţinute în contextul instrumentării cauzei. În această situaţie, SRI este obligat să respecte confidenţialitatea fazei de urmărire a anchetei penale fiind practic interzisă diseminarea de date care fac obiectul unui dosar penal asupra cărora procurorul este singurul care poate dispune’, se mai precizează în raport.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Scandal la Evaluarea Națională. Ce s-a întâmplat după ce lucrările au fost predate. Dezvăluirile făcute de un profesor
Fanatik.ro
Cum îi afectează, de fapt, pe fotbaliștii români noile reguli FIFA privind transferurile. Cazurile Borza, Tavi Popescu sau Rareș Ilie
Capital.ro
Scumpiri la pompă după câteva zile de pauză. Șoferii plătesc mai mult. Cât costă acum benzina și motorina
Playtech.ro
Greșeala care blochează dosarul de pensie. Documentul lipsă poate întârzia plata cu luni de zile
Adevarul
„Pe Instagram mă simt ultimul om”. Dezbaterea virală care scoate la iveală un fenomen îngrijorător: statutul social cumpărat pe datorie
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod portocaliu și galben de vijelii și furtuni cu grindină! Județele vizate de avertizarea meteo imediată
iamsport.ro
A numit ”singura echipă care îi poate pune probleme Spaniei” la CM 2026: ”Ascultați ce vă spun!”
MediaFlux
Beneficii pentru românii de peste 40 de ani. Mulți nu știu că au acest drept gratuit în țara noastră
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?